- KOMUNIKAT Metropolity Wrocławskiego Ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego do odczytania w VIII Niedzielę Zwykłą (2 marca 2025 r.).
- PRZYPOMNIENIE: W związku z nagromadzeniem się w ostatnim czasie akcji zbierania podpisów INFORMUJEMY, że bez zgody Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej NIE WOLNO prowadzić akcji zbiórek podpisów w świątyniach Archidiecezji Wrocławskiej oraz w obrębie terenów kościelnych.
- WEZWANIE do Modlitwy intencji Ojca Świętego FRANCISZKA: Przewodniczący KEP ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda: Drodzy Bracia i Siostry, Wspólnota Kościoła otacza modlitwą następcę św. Piotra, Ojca Świętego Franciszka. W ostatnich dniach modlitwa ta stała się jeszcze bardziej intensywna i żywa. Pasterze Kościoła na całym świecie wzywają do modlitwy, by duchowo wesprzeć Papieża. W dniu 25 lutego 2025 r., w telegramie do Ojca Świętego, zapewniłem, że Kościół w naszej Ojczyźnie błaga dobrego Boga, aby zachował go w zdrowiu i uzdolnił do dalszego przewodzenia Kościołowi powszechnemu w wierze oraz do ożywiania jego ducha misyjnego i gorliwości apostolskiej. Ponawiam moją prośbę, by w tym czasie ofiarować zarówno indywidualne jak i wspólnotowe modlitwy za Papieża Franciszka. Proszę, by we wszystkich parafiach podczas liturgii eucharystycznej dodać do modlitwy wiernych poniższą modlitwę:
Wezwanie modlitwy wiernych
Módlmy się za Ojca Świętego Franciszka i za wszystkich chorych na całym świecie, aby Bóg Ojciec udzielił im swojego błogosławieństwa; Chrystus, Syn Boży, dał im zdrowie duszy i ciała; a Duch Święty oświecił ich serca i zawsze prowadził. Ciebie prosimy…
Proszę też, by po Komunii Świętej dodać prośbę za Ojca Świętego.
Modlitwa za Ojca Świętego (po modlitwie po Komunii):
Wszechmogący, wieczny Boże, Twoja wola kieruje wszystkimi chwilami naszego życia, przyjmij naszą ufną modlitwę za umiłowanego Ojca Świętego Franciszka, który jednoczy się z Chrystusem cierpiącym za zbawienie świata. Prosimy Cię, obdarz go zdrowiem i potrzebnymi łaskami, aby odzyskał siły i składał Ci dzięki w Twoim Kościele. Niech jego przykład miłości do ubogich i potrzebujących rozpala nasze serca zapałem Ewangelii. Spraw, aby umocniony pełnią Ducha Świętego trwał w niezachwianej wierze i nadziei, wszystkim dawał przykład cierpliwości i świadczył o Twojej miłości przez swoją pogodę ducha. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Wznieśmy nasze serca do Pana i prośmy przez wstawiennictwo Matki Bożej, by Bóg Miłosierny obdarzył naszego Papieża i wszystkich chorych łaską zdrowia i złagodził ich cierpienia: Pod Twoją obronę…
Niech dobry Bóg zachowa Ojca Świętego w zdrowiu i bezpieczeństwie dla swojego Kościoła świętego, aby rządził świętym ludem Bożym.
- TYDZIEŃ (58) MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU od 2 do 8 marca 2025 r. Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych rok 2025 przeżywa pod hasłem „Odpowiedzialni za trzeźwość”. Świadomość tej odpowiedzialności i wynikająca z niej stała troska o trzeźwość osobistą, społeczną i narodową to fundament nadziei na odnowę moralną naszej Ojczyzny. Na każdą parafię zostały przygotowane w formie papierowej (nieodpłatnie) pomoce do działalności duszpasterstwa trzeźwości i osób uzależnionych pod tytułem „Apostoł Trzeźwości. Vademecum 2025 – Odpowiedzialni za trzeźwość” (w wydziale duszpasterskim są one do zabrania przez księży Dziekanów). SŁOWO Ks. B biskupa T. Bronakowskiego. PLAKAT. MATERIAŁY duszpasterskie w formie elektronicznej wysłałem w komunikatach w dniu 21.02.br.
- PRZYPOMNIENIE: WIELKA NOWENNA ZA POLSKĘ: Kilkanaście środowisk katolickich i ks. bp Krzysztof Włodarczyk proszą o włączenie się indywidualne i parafii do wspólnej modlitwy, która ma moc ochrony i rozlania Bożego Miłosierdzia nad naszą Ojczyzną. Zachęcam, byśmy jednoczyli w modlitwie w tej intencji. Byśmy byli w tym wołaniu zgodni – zaprasza ks. bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski i opiekun Wojowników Maryi, którzy koordynują wydarzenie.
Nowenna rozpoczęła się we wtorek 11 lutego i będzie trwać do Wielkiego Wtorku 15 kwietnia. W każdej chwili można do niej dołączyć. W nowennie łączymy się duchowo we wspólnej intencji o Boże Miłosierdzie i Boską interwencję dla Polski.
Szczegóły poniżej i na stronie: polskanaskale.pl
Codziennie odmawiamy: Różaniec Święty (jedna część) w intencji wypełnienia Woli Bożej w naszej Ojczyźnie; Koronkę do Bożego Miłosierdzia; Modlitwę za ojczyznę; W każdą niedzielę nowenny: ofiarowanie Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy Polaków. ULOTKA. PLAKAT. LIST do Proboszcza – wysłałem w komunikatach w dniu 14.02.2025 r.
- Ukazał się nowy numer „Historii Kościoła”.
W najnowszym, 8. numerze „Historii Kościoła” pytamy: jak doszło do rozejścia się dróg Kościoła i Synagogi? Jakie są źródła antyjudaizmu? Czym współczesny judaizm różni się od judaizmu biblijnego? Co o Żydach pisali ojcowie Kościoła i papieże?
Jan Paweł II mówił, że judaizm nie jest dla chrześcijan rzeczywistością zewnętrzną, tylko czymś wewnętrznym. Benedykt XVI nazwał zaś Żydów naszymi „ojcami w wierze”. Konsekwencje rozejścia się dróg Kościoła i Synagogi, czyli de facto pierwszej schizmy, chrześcijaństwo odczuwa do dziś. Czy historia mogła potoczyć się inaczej?
Kard. Grzegorz Ryś podkreśla, że oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie. „To nie jest tak, że Kościół oskarżał Żydów o mordy rytualne i Kościół dokonywał pogromów. Nie – poszczególni chrześcijanie oskarżali Żydów i poszczególni chrześcijanie dokonywali pogromów” – mówi kardynał. Najważniejsze w postawie do Żydów jest świadectwo wiary, które ma być „mocne i czytelne”. Kościół z ostrożnością podchodzi do instytucjonalnej misji względem narodu wybranego, co wynika z bolesnych doświadczeń i nadużyć w dawnych wiekach. Relacje chrześcijańsko – żydowskie to nie żaden „dialog międzyreligijny” – to sprawa rodzinna. A jeśli rodzinna, to do końca świata Żydzi muszą pozostać w centrum zainteresowania chrześcijan. To jest podstawa, na której można budować tożsamość i jedność Kościoła – mówi Jacek Dziedzina, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” i redaktor prowadzący magazyn „Historia Kościoła”.
W przypadku chrześcijan chodzi o tożsamość, w jej najgłębszym rozumieniu. I o uznanie, że chrześcijanie w ciągu wieków tak mocno odcięli się od żydowskiego korzenia, że stało się to nie tylko źródłem teologicznych błędów, ale też „podstawą” dla licznych ataków niesprawiedliwości, przemocy i zbrodni.
„Historia Kościoła” kosztuje 14 zł. Wydania papierowe dostępne są także w wygodnej, rocznej prenumeracie – 6 wydań za 84 zł. Prosimy o zachęcenie parafian do lektury najnowszego numeru.