Komunikaty Kurii z dnia 28.06.2024

Wrocław, dnia 28.06.2024 r.

 

KOMUNIKATY WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO
28.06.2024 r.

 

 • PRZYPOMNIENIE: ŚWIĘTOPIETRZE – zbiórka na rzecz posługi apostolskiej i charytatywnej Ojca Świętego Franciszka. W kontekście zbliżającej się Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz związanej z nią zbiórką na Świętopietrze (Obol św. Piotra), PLAKAT i ULOTKĘ, przesłałem w komunikatach 20.06.br. (ofiary zbieramy do puszek 29 czerwca i wpłacamy bezpośrednio do kasy Kurii lub na konto podstawowe tytułem świętopietrze).

 • POMOC KOŚCIOŁOWI LWOWSKIEMU – od wielu lat Archidiecezja Wrocławska przychodzi z pomocą Kościołowi Lwowskiemu poprzez przyjmowanie intencji mszalnych „ad dantis” do odprawienia. Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki po raz kolejny zwraca się do duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego naszej Archidiecezji z prośbą – tak jak w ubiegłych latach – o odprawienie intencji dantis. W związku z powyższym proszę Księży Dziekanów o informację zbiorczą do końca września – ile kapłani w dekanacie (według indywidualnych możliwości) odprawią Mszy św. ad dantis jako pomoc dla Kościoła Lwowskiego. Informację proszę przesłać smsem do mnie osobiście, lub e-mailem duszpasterski@archidiecezja.wroc.pl) o treści: DEKANAT X deklaruje Y Mszy św. dantis.

 • PRZED NAMI – WYDARZENIA i PIELGRZYMKI ARCHIDIECEZJALNE:
  • Pielgrzymka Margartek i Apostolatu Dwunastka do Milicza (parafia św. Anny): sobota – 13 lipca 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 24.05.br. MODLITWA WIERNYCH – do swobodnego wykorzystania podczas pielgrzymki oraz w parafiach.
  • Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę: 3-10 sierpnia 2024 r.
  • Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca i Czcicieli Matki Bożej do Henrykowa: sobota 17 sierpnia 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 29.05.br
  • Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół do Henrykowa: sobota 24 sierpnia 2024 r. PLAKAT. ZAPROSZENIE. FORMULARZ zgłoszeniowy. – wysłałem w komunikatach z 10.05.br. Można je także pobrać ze strony naszej archidiecezji (z wydziału duszpasterskiego, kolumna po prawej stronie).
  WROCŁAWSKIE DNI DUSZPASTERSKIE (52) organizowane przed Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu odbędą się w dniach 27-28 sierpnia 2024 r. pod hasłem: Panie, naucz nas się modlić (Łk 11,1). Pierwszy dzień (wtorek, 27.08.) jest dniem o charakterze formacyjnym dla kapłanów. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej PWT.
  Procesja ulicami Wrocławia z relikwiami św. Stanisława i Doroty: niedziela – 15 września 2024 r.
  Czuwanie duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasnej Górze: 20 września 2024 r.
  Piesza Pielgrzymka Wrocławska do Trzebnicy: sobota – 12.10.2024 r.
  Centralne Uroczystości Odpustowe w Trzebnicy:13.10.2024 r. godz. 11.00.
  Dzień Skupienia (I) dla Grup Modlitwy św. Ojca Pio: 26 października 2024 r. (sobota). Parafia pw. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, Wrocław – Partynice, ul. Ołtaszyńska 114. Zgłoszenia: partynice@archidiecezja.wroc.pl (parafia, ilość osob).PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 7 czerwca.
  PROSZĘ Czcigodnych Księży Proboszczów o zaplanowanie udziału wiernych (parafii) w w/w wydarzeniach ogólno-diecezjalnych.


 • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Archidiecezji Wrocławskiej NA ŚLĘŻY. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 21 września 2024. Spotkamy się pod hasłem „WracaMY” nawiązującym do tegorocznej Lednicy oraz Festiwalu Życia.
  Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:30 na przełęczy Tąpadła. W planie przewidujemy grę terenową, nabożeństwo ewangelizacyjne, spowiedź świętą, Eucharystię oraz wspólny posiłek. Tradycyjnie ks. Kuba Bartczak zaprosi młodzież na krótki koncert. Organizatorzy proszą, aby każdy uczestnik złożył ofiarę w kwocie 10 zł, przeznaczoną na pokrycie kosztów wydarzenia. Do wszystkich parafii w Archidiecezji Wrocławskiej zostały przekazane plakaty za pośrednictwem Księży Dziekanów. PLAKATZgłaszanie grup poprzez formularz WWW
  W kalendarz przyszłorocznych wydarzeń dla młodzieży warto wpisać 39. Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się podobnie jak w ubiegłym roku na Hali AWF we Wrocławiu, data: 23 listopada 2024 (sobota). Szczegółowe informacje zostaną podane w nowym roku szkolnym.
  • Zapraszamy do śledzenia na bieżąco działań Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży na nowej stronie internetowej: https://www.ddm.wroclaw.pl/. Posiada ona także ważne informacje dla księży oraz rodziców.


 • PAPIESKI WYDZIAŁ TEOLOGICZNY – REKRUTACJA na nowy rok akademicki (proszę o umieszczenie wiadomości i plakatu na internetowych stronach parafialnych i według możliwości w gablocie): Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zaprasza na studia teologiczne w nowej odsłonie, z możliwością wybrania interesujących ścieżek uzupełniających główny program. Wśród propozycji znajdują się specjalności:
  – Liturgia-Muzyka-Sztuka,
  – Dziennikarstwo,
  – Teologia PLUS,
  – Katecheza.
  Zdobyte na PWT kompetencje można wykorzystywać w różnych dziedzinach: jako nauczyciel, jako osoba działająca w świecie mediów, kultury i sztuki sakralnej, w poradnictwie rodzinnym i małżeńskim, w fundacjach, instytucjach państwowych i urzędach, w organizacjach parafialnych.
  Warto studiować na PWT, ponieważ Teolog to człowiek o jasno określonej tożsamości, szerokiej wiedzy humanistycznej, zorientowany w procesach dokonujących się w świecie, potrafiący myśleć krytycznie i kreatywnie budować rzeczywistość.
  Aktualnie trwa rekrutacja, dlatego zapraszamy do zainteresowania się ofertą bezpłatnych, dziennych studiów na kierunkach Teologia, Pedagogika i Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna oraz studiami podyplomowymi, wśród których oferujemy: Psychoterapię, Nauki o Rodzinie i studia teologiczne.
  Szczegóły znajdziecie w zakładce Rekrutacja na stronie www.pwt.wroc.pl
  PLAKAT i INFORMACJE wysłałem w komunikatach w dniu 20.06.2024 r.


 • PRZED NAMI – wydarzenia ogólnopolskie:
  Ogólnopolska PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW NA JASNA GÓRĘ: 1-2 lipca 2024 r. Nauczycielu co mam czynić? Więcej informacji na temat pielgrzymki znajduje się na stronie: www.duszpasterstwonauczycieli.pl PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 10.05.2024 r.
  Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie: 14 września 2024 r. W tym roku Spotkanie odbędzie się pod hasłem: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce. PLAKAT. INFORMACJE. W związku z dużą ilością przyjeżdżających dzieci, aby usprawnić przygotowania organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację (zgłoszenia). Można tego dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy: rycerzykniepokalanej.pl/zapisy


 • PROPOZYCJA: Kapłan naszej Archidiecezji ks. Bartosz Dulęba przygotował aplikację „OREMUS Módlmy się wspólnie” https://pray.oremus-app.pl/ W świecie pełnym wyzwań i trosk, codzienna modlitwa staje się nie tylko źródłem siły, ale również okazją do budowania wspólnoty. Dzięki aplikacji możesz dzielić się swoimi intencjami modlitewnymi, wspierać innych w ich potrzebach modlitewnych i odkrywać spokój na modlitwie. Dołącz do sieci modlitewnej i poczuj, jak modlitwa może przynieść pocieszenie, nadzieję i jedność w naszym codziennym życiu. PLAKAT.
Ks. Arkadiusz Krziżok
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Komunikaty Kurii z dnia 21.06.2024

Wrocław, dnia 21.06.2024 r.

 

KOMUNIKATY WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO
21.06.2024 r.

 1. ŚWIĘTOPIETRZE – zbiórka na rzecz posługi apostolskiej i charytatywnej Ojca Świętego Franciszka. W kontekście zbliżającej się Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz związanej z nią zbiórką na Świętopietrze (Obol św. Piotra), Sekretariat Ekonomiczny Stolicy Apostolskiej przesyła PLAKAT i ULOTKĘ, które mogą pomóc w uwrażliwieniu wiernych na kwestię ofiar, składanych na rzecz posługi apostolskiej i charytatywnej Ojca Świętego (ofiary zbieramy do puszek 29 czerwca i wpłacamy bezpośrednio do kasy Kurii lub na konto podstawowe tytułem świętopietrze).

 2. DO WIADOMOŚCI:
  STANOWISKO Komisji Duszpasterstwa KEP w sprawie planowanych zmian ustawy o handlu w niedzielę.
  OŚWIADCZENIE Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.


 3. POMOC KOŚCIOŁOWI LWOWSKIEMU – od wielu lat Archidiecezja Wrocławska przychodzi z pomocą Kościołowi Lwowskiemu poprzez przyjmowanie intencji mszalnych „ad dantis” do odprawienia. Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki po raz kolejny zwraca się do duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego naszej Archidiecezji z prośbą – tak jak w ubiegłych latach – o odprawienie intencji dantis. W związku z powyższym proszę Księży Dziekanów o informację zbiorczą do końca września – ile kapłani w dekanacie (według indywidualnych możliwości) odprawią Mszy św. ad dantis jako pomoc dla Kościoła Lwowskiego.  Informację proszę przesłać smsem do mnie osobiście, lub e-mailem duszpasterski@archidiecezja.wroc.pl) o treści: DEKANAT X deklaruje Y Mszy św. dantis.

 4. GRUPA ZAKUPOWAw nawiązaniu do spotkania podczas konferencji Księży Dziekanów w dniu 20 czerwca, przesyłam PREZENTACJĘ oraz nr telefonu kontaktowego (+48 609 520 323) do P. Macieja Boreckiego, Analityka Grupy Zakupowej. Przesłana prezentacja stanowi materiał wyjściowy do rozmowy/decyzji o włączeniu parafii do grupy zakupowej (dotyczy energii i gazu). Więcej informacji bezpośrednio u Księży Dziekanów.

 5. USTAWA Kamilka w nawiązaniu do spotkania podczas konferencji Księży Dziekanów w dniu 20 czerwca, przesyłam MATERIAŁY dla każdej parafii (dla każdego proboszcza). Więcej informacji bezpośrednio u Księży Dziekanów.

 6. PRZED NAMI – WYDARZENIA i PIELGRZYMKI ARCHIDIECEZJALNE:
  Pielgrzymka Margartek i Apostolatu Dwunastka do Milicza (parafia św. Anny): sobota – 13 lipca 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 24.05.br.
  ● Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę: 3-10 sierpnia 2024 r.
  ● Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca i Czcicieli Matki Bożej do Henrykowa: sobota 17 sierpnia 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 29.05.br
  ● Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół do Henrykowa: sobota 24 sierpnia 2024 r. PLAKAT. ZAPROSZENIE. FORMULARZ zgłoszeniowy. – wysłałem w komunikatach z 10.05.br. Można je także pobrać ze strony naszej archidiecezji (z wydziału duszpasterskiego, kolumna po prawej stronie).
  WROCŁAWSKIE DNI DUSZPASTERSKIE (52) organizowane przed Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu odbędą się w dniach 27-28 sierpnia 2024 r. pod hasłem: Panie, naucz nas się modlić (Łk 11,1). Pierwszy dzień (wtorek, 27.08.) jest dniem o charakterze formacyjnym dla kapłanów. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej PWT.
  Procesja ulicami Wrocławia z relikwiami św. Stanisława i Doroty: niedziela – 15 września 2024 r.
  Czuwanie duchowieństwa i wiernych Archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze: 20 września 2024 r.
  Piesza Pielgrzymka Wrocławska do Trzebnicy: sobota – 12.10.2024 r.
  Centralne Uroczystości Odpustowe w Trzebnicy: 13.10.2024 r., godz. 11.00.
  Dzień Skupienia (I) dla Grup Modlitwy św. Ojca Pio: 26 października 2024 r. (sobota). Parafia pw. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, Wrocław – Partynice, ul. Ołtaszyńska 114. Zgłoszenia: partynice@archidiecezja.wroc.pl (parafia, ilość osob).PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 7 czerwca.
  PROSZĘ Czcigodnych Księży Proboszczów o zaplanowanie udziału wiernych (parafii) w w/w wydarzeniach ogólno-diecezjalnych.


 7. PAPIESKI WYDZIAŁ TEOLOGICZNY – REKRUTACJA na nowy rok akademicki (proszę o umieszczenie wiadomości i plakatu na internetowych stronach parafialnych i według możliwości w gablocie): Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zaprasza na studia teologiczne w nowej odsłonie, z możliwością wybrania interesujących ścieżek uzupełniających główny program. Wśród propozycji znajdują się specjalności:
  – Liturgia-Muzyka-Sztuka,
  – Dziennikarstwo,
  – Teologia PLUS,
  – Katecheza.
  Zdobyte na PWT kompetencje można wykorzystywać w różnych dziedzinach: jako nauczyciel, jako osoba działająca w świecie mediów, kultury i sztuki sakralnej, w poradnictwie rodzinnym i małżeńskim, w fundacjach, instytucjach państwowych i urzędach, w organizacjach parafialnych.
  Warto studiować na PWT, ponieważ Teolog to człowiek o jasno określonej tożsamości, szerokiej wiedzy humanistycznej, zorientowany w procesach dokonujących się w świecie, potrafiący myśleć krytycznie i kreatywnie budować rzeczywistość.
  Aktualnie trwa rekrutacja, dlatego zapraszamy do zainteresowania się ofertą bezpłatnych, dziennych studiów na kierunkach Teologia, Pedagogika i Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna oraz studiami podyplomowymi, wśród których oferujemy: Psychoterapię, Nauki o Rodzinie i studia teologiczne.
  Szczegóły znajdziecie w zakładce Rekrutacja na stronie www.pwt.wroc.pl
  PLAKAT. INFORMACJE.


 8. PRZED NAMI – wydarzenia ogólnopolskie:
  Ogólnopolska PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW NA JASNA GÓRĘ: 1-2 lipca 2024 r. Nauczycielu co mam czynić? Więcej informacji na temat pielgrzymki znajduje się na stronie: www.duszpasterstwonauczycieli.pl
  PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 10.05.2024 r.


 9. DZIĘKUJĘ za już przesłane informacje. Do końca czerwca można jeszcze dopisać miejsce: Fundacja Adoremus Te Christe, której głównym charyzmatem jest prowadzenie misji i tworzenie kaplic wieczystej adoracji, czyli takich, w których adoracja trwa 24 h przez 7 dni – tworzy ogólnopolską bazę (mapę) kaplic (miejsc) wieczystej adoracji i adoracji dziennej. Fundacja działa we współpracy z Misjonarzami Najświętszej Eucharystii oraz aprobatą Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, a działania podejmuje zawsze za zgodą biskupa ordynariusza danej diecezji. W związku z powyższym proszę Księży Proboszczów o informację zwrotną poprzez wypełnienie FORMULARZA (jeżeli w parafii jest adoracja wieczysta lub całodzienna). Zachęcam także do odwiedzenia stron internetowych: https://adoremustechriste.pl oraz https://venite.adoremustechriste.pl
Ks. Arkadiusz Krziżok
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Komunikaty Kurii z dnia 14.06.2024

Wrocław, dnia 14.06.2024 r.

 

KOMUNIKATY WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO
14.06.2024 r.

 

 1. JUTRO: Z okazji 11 ROCZNICY INGRESU J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego ZAPRASZAMY na uroczystą MSZĘ ŚWIĘTĄ do Katedry Wrocławskiej w sobotę 15 czerwca br. na godz. 11.00.

 2. LIST EPISKOPATU POLSKI na NIEDZIELĘ 16 czerwca o ochronie życia.

 3. KONFERENCJA KSIĘŻY DZIEKANÓW: czwartek 20 czerwca 2024 r – czwartek, godz. 10.00 w MWSD we Wrocławiu. Początek – sala nr 7 (program: sprawy gospodarczo-finansowe, sprawy różne, modlitwa południowa, sprawy synodu, wolne wnioski i pytania, obiad).

 4. L’OSSERWATORE ROMANO – kolejny NUMER w wersji elektronicznej do umieszczenia na internetowych stronach parafialnych.

 5. NOWY DOKUMENT Komisji Nauki Wiary KEP „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”, który ukazuje poprawne jej rozumienie i zarazem ostrzega przed wieloma jej wypaczeniami. Zachęcam do LEKTURY.

 6. DUSZPASTERSTWO KOLEJARZY AWr ZAPRASZA na WIECZORY POLSKIE: koncert „Trzy oblicza muzyki” Klasyka-Jazz-Rozrywka, zespól Echo Wrocławia. Sala Sesyjna Dworca Głównego PKP we Wrocławiu (I piętro) – 18 czerwca 2024 r. (wtorek) godz. 18.00, wstęp wolny. PLAKAT.

 7. PRZYPOMNIENIE: DOM FORMACJI STAŁEJ w Sulistrowiczkach – KOMUNIKATY. Wikariusz Biskupi ds. Stałej Formacji Kapłanów ks. Arkadiusz Kruk informuje i zaprasza:
  W komunikatach z dnia 24.05.br przesłałem FOLDER Domu Formacji Stałej z aktualnymi terminami.
  Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na rekolekcje kapłańskie w Ośrodku rekolekcyjnym w Głębowicach („Garnierówka”), w terminie od 23 do 26 czerwca 2024. Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Sławomir Stasiak. Zapisy oraz więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 666 516 956 lub adresem e-mail: garnierowka@wp.pl


 8. PRZED NAMI – WYDARZENIA i PIELGRZYMKI ARCHIDIECEZJALNE:
  ● Pielgrzymka Margartek i Apostolatu Dwunastka do Milicza (parafia św. Anny): sobota – 13 lipca 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 24.05.br.
  ● Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę: 3-10 sierpnia 2024 r.
  ● Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca i Czcicieli Matki Bożej do Henrykowa: sobota 17 sierpnia 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 29.05.br
  ● Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół do Henrykowa: sobota 24 sierpnia 2024 r. PLAKAT. ZAPROSZENIE. FORMULARZ zgłoszeniowy. – wysłałem w komunikatach z 10.05.br. Można je także pobrać ze strony naszej archidiecezji (z wydziału duszpasterskiego, kolumna po prawej stronie).
  WROCŁAWSKIE DNI DUSZPASTERSKIE (52) organizowane przed Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu odbędą się w dniach 27-28 sierpnia 2024 r. pod hasłem: Panie, naucz nas się modlić (Łk 11,1)
  Procesja ulicami Wrocławia z relikwiami św. Stanisława i Doroty: niedziela – 15 września 2024 r.
  Czuwanie duchowieństwa i wiernych Archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze: 20 września 2024 r.
  Piesza Pielgrzymka Wrocławska do Trzebnicy: sobota – 12.10.2024 r.
  Centralne Uroczystości Odpustowe w Trzebnicy:13.10.2024 r. godz. 11.00.
  Dzień Skupienia (I) dla Grup Modlitwy św. Ojca Pio: 26 października 2024 r. (sobota). Parafia pw. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, Wrocław – Partynice, ul. Ołtaszyńska 114. Zgłoszenia: partynice@archidiecezja.wroc.pl (parafia, ilość osob).PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 7 czerwca.
  PROSZĘ Czcigodnych Księży Proboszczów o zaplanowanie udziału wiernych (parafii) w w/w wydarzeniach ogólno-diecezjalnych.


 9. PRZED NAMI – wydarzenia ogólnopolskie w najbliższym czasie:
  Ogólnopolska PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW NA JASNA GÓRĘ: 1-2 lipca 2024 r. Nauczycielu co mam czynić? Więcej informacji na temat pielgrzymki znajduje się na stronie: www.duszpasterstwonauczycieli.pl PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 10.05.2024 r.


 10. DZIĘKUJĘ za już przesłane informacje. Do końca czerwca można jeszcze dopisać miejsce: Fundacja Adoremus Te Christe, której głównym charyzmatem jest prowadzenie misji i tworzenie kaplic wieczystej adoracji, czyli takich, w których adoracja trwa 24 h przez 7 dni – tworzy ogólnopolską bazę (mapę) kaplic (miejsc) wieczystej adoracji i adoracji dziennej. Fundacja działa we współpracy z Misjonarzami Najświętszej Eucharystii oraz aprobatą Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, a działania podejmuje zawsze za zgodą biskupa ordynariusza danej diecezji. W związku z powyższym proszę Księży Proboszczów o informację zwrotną poprzez wypełnienie FORMULARZA (jeżeli w parafii jest adoracja wieczysta lub całodzienna). Zachęcam także do odwiedzenia stron internetowych: https://adoremustechriste.pl oraz https://venite.adoremustechriste.pl

 11. PRZYPOMNIENIE: 40 ROCZNICA ŚMIERCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI. Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 Rocznicy Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki informuje: 6 czerwca minęła kolejna rocznica beatyfikacji Księdza Jerzego Popiełuszki – błogosławionego. W roku 40 rocznicy jego męczeńskiej śmierci pragniemy w sposób szczególny przypomnieć jego postać i nauczanie.
  Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się: „Ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża – Zmartwychwstanie”. „Wyrastanie dobra” obserwujemy począwszy od pogrzebu Księdza Jerzego, wydarzenia najliczniejszego w historii Polski. Od tamtej chwili w sposób niewytłumaczalny rozrasta się kult Męczennika, daleko wykraczając poza granice nie tylko Archidiecezji Warszawskiej, ale także Polski. Jego relikwie są w 1800 miejscach na sześciu kontynentach. Do grobu Księdza dotychczas przybyły ponad 23 miliony pielgrzymów. Modlili się świeccy i duchowni, najmłodsi i najstarsi; robotnicy, rolnicy, prawnicy, aktorzy, lekarze; hierarchowie kościelni i dostojnicy państwowi; senatorowie, prezydenci, głowy koronowane. W wielu miejscach świata budowane są pomniki i inne miejsca upamiętnienia. Imię Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki noszą szkoły, szpitale, nowo powstające parafie.
  Z tej śmierci wciąż wyrasta dobro, a zanoszone przez wstawiennictwo Księdza Jerzego modlitwy owocują niezliczonymi łaskami, za które chcemy specjalnie podziękować w rocznicę beatyfikacji. Zwracamy się z prośbą o przesyłanie do Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki, który mieści się przy sanktuarium błogosławionego w jego dawnym mieszkaniu, wszelkich świadectw związanych z łaskami udzielonymi za jego wstawiennictwem. W przypadku uzdrowień prosimy o dołączenie do opisu łaski – o ile to możliwe – kopi dokumentacji medycznej lub zaświadczenia lekarza o zaistniałym przypadku. Świadectwa łask analizowane są w celu opracowania dokumentacji dla Kongregacji ds. Świętych przy Stolicy Apostolskiej dla potrzeb przygotowania procesu kanonizacji Księdza Jerzego. Prosimy także o przesyłanie informacji o świadkach życia księdza Popiełuszki, którzy chcieliby złożyć świadectwo. Zapraszamy również do współtworzenia „Księgi Wdzięczności”, która opublikowana zostanie 19 października w tego roku. Słowa dziękczynienia można przesłać za pośrednictwem strony internetowej www.40rocznica.popieluszko.net.pl
  Przez 37 tygodni, codziennie o 21:00 przed grobem męczennika prowadzona jest modlitwa o wolność od lęku i nienawiści za jego wstawiennictwem. Na stronie: https://40rocznica.popieluszko.net.pl/program-duchowy/ można odnaleźć jej opis oraz cotygodniowe teksty do medytacji, do wykorzystania.
  Zapraszamy serdecznie do włączania się w obchody 40 rocznicy męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Popiełuszki, o czym informacje przekazujemy na stronie internetowej www.40rocznica.popiełuszko.net.pl, a przede wszystkim zapraszamy do Sanktuarium Żoliborskiego – Parafii Św. Stanisława Kostki, do modlitwy przy grobie Księdza Jerzego, do odwiedzenia jego Muzeum oraz kaplicy z relikwiami sutanny, którą miał na sobie podczas ostatniej podróży do Bydgoszczy 19 października 1984 r.


 12. PROPOZYCJA: MAX FESTIWAL – Jako organizatorzy Max Festiwalu – rekolekcyjnego spotkania skierowanego do Młodych, chcemy Was zaprosić do uczestnictwa w tegorocznych rekolekcjach, które odbędą się w dniach 11 – 15 lipca 2024 roku w Niepokalanowie. Tematem spotkania będzie: „Słucham. Wierzę. Myślę.” Chcemy dotrzeć do jak największego grona osób, które będą mogły skorzystać z tego szczególnego czasu. Max Festiwal to wydarzenie, w trakcie którego chcemy pomóc młodym ludziom spotkać się z żywym Bogiem. Wspomaga nas w tym wszystkim Niepokalana – to Ona jest patronką naszego dzieła. Jest to czas spotkania z Jezusem w Eucharystii, słowie Bożym i adoracji, rozmów i spotkań z rówieśnikami oraz animatorami. W trakcie Max Festiwalu odbywają się koncerty i zabawy, a także spotkania z ciekawymi gośćmi m. in. Aktor Marcin Kwaśny, Marcin Perłowski – dyrektor Centrum Życia i Rodziny czy franciszkański zespół Pokój i Dobro. . Ich świadectwo może być dla Młodych inspiracją u progu dorosłego życia.
  Zależy nam, by przyciągnąć jak najwięcej młodych serc do Boga przez Niepokalaną – tak, jak chciał tego św. Maksymilian M. Kolbe. Dlatego liczymy na Waszą pomoc – podzielcie się informacją o Max Festiwalu z Waszymi znajomymi, wychowankami, udostępnijcie na portalach społecznościowych, stronie stronie parafii lub organizujcie wyjazd dla młodzieży, by mogli spędzić czas z Bogiem i rówieśnikami i przekonać się, że wiara ma radosne oblicze.
  W razie pytań odnośnie tego wydarzenia, chętnie udzielimy odpowiedzi. Poniżej znajdują się linki, które pomogą w bliższym zapoznaniu się z Max Festiwalem i naszą działalnością. PLAKAT wysłałem w komunikatach z 07.06.br.
  www.facebook.com/MaxFestiwal
  www.instagram.com/maxfestiwal/
  www.youtube.com/@MaxFestiwal
  Program spotkania: https://maxfestiwal.pl/#podstawowe-info


 13. PROPOZYCJA: Letni festiwal muzyki klasycznej Wrocław Summer Classics 2024 Filharmonii Uniwersyteckiej, który odbędzie się w pięknych wnętrzach Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. A. Vivaldi – „Cztery Pory Roku”, F. Chopin – „Koncert Fortepianowy nr 2 f-moll, op.21″, A. Piazzola- „Pory roku w Buenos Aires”, czy A. Piazzola – Oblivion, Libertango i inne tanga, P. Sarasate – Fantazja na tematy z „Carmen”, I. Frolov – Fantazja na tematy z „Porgy and Bess” Bilety i program: https://www.bilety24.pl/cms/wroclawsummerclassics Kod zniżkowy dla uzyskania 10% rabatu od ceny biletów: wsc-special PLAKAT.
Ks. Arkadiusz Krziżok
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Komunikaty Kurii z dnia 07.06.2024

Wrocław, dnia 7.06.2024 r.

 

KOMUNIKATY WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO
7.06.2024 r.

 

 1. ZAPROSZENIE: Z okazji 11 ROCZNICY INGRESU J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego ZAPRASZAMY na uroczystą MSZĘ ŚWIĘTĄ do Katedry Wrocławskiej w sobotę 15 czerwca br. na godz. 11.00.

 2. KONFERENCJA KSIĘŻY DZIEKANÓW: czwartek 20 czerwca 2024 r – czwartek, godz. 10.00 w MWSD we Wrocławiu.  Początek – sala nr 7.

 3. JUTRO: WROCŁAW – SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY OSOBOWICKIEJ. Inauguracja Sanktuarium na Świętym Wzgórzu we Wrocławiu – Osobowicach (ul. Lipska 36) w sobotę 8 czerwca 2024 r. o godz. 15.00. Uroczystości będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Maciej Małyga. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 24.05.br.

 4. ROK MODLITWY: Papież Franciszek ogłosił 2024 rok „Rokiem Modlitwy”. Stanowi on bezpośrednie przygotowanie do nadchodzącego Jubileuszu 2025. Jest już dostępna POMOC DUSZPASTERSKA – BROSZURA przygotowana przez Dykasterię ds. Ewangelizacji, która zawiera szereg materiałów i przydatnych narzędzi.

 5. PRZYPOMNIENIE: DOM FORMACJI STAŁEJ w Sulistrowiczkach – KOMUNIKATY. Wikariusz Biskupi ds. Stałej Formacji Kapłanów ks.  Arkadiusz Kruk informuje i zaprasza:
  Jest jeszcze kilka wolnych miejsc w terminie od 9 do 12 czerwca 2024. Rekolekcje poprowadzi: ojciec Tomasz Grabiec OFMCap. Rozpoczęcie w niedzielę wieczorem (około godziny 20:00).  Więcej informacji można uzyskać pod adresem internetowym:  http://formacja.archidiecezja.wroc.pl/?page_id=98 lub pod numerem telefonu: +48 725 935 827 zgłoszenia oraz pytania można przesyłać również drogą e-mailową na adres: domformacji@gmail.com   W komunikatach z dnia 24.05.br przesłałem FOLDER Domu Formacji Stałej z aktualnymi terminami.
  Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na rekolekcje kapłańskie w Ośrodku rekolekcyjnym w Głębowicach („Garnierówka”), w terminie od 23 do 26 czerwca 2024. Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Sławomir Stasiak. Zapisy oraz więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 666 516 956 lub adresem e-mail: garnierowka@wp.pl


 6. PRZED NAMI – WYDARZENIA i PIELGRZYMKI ARCHIDIECEZJALNE:
  ● Pielgrzymka Margartek i Apostolatu Dwunastka do Milicza (parafia św. Anny): sobota 13 lipca 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 24.05.br.
  ● Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę: 3-10 sierpnia 2024 r.
  ● Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca i Czcicieli Matki Bożej do Henrykowa: sobota 17 sierpnia 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 29.05.br
  ● Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół do Henrykowa: sobota 24 sierpnia 2024 r. PLAKAT. ZAPROSZENIE. FORMULARZ zgłoszeniowy. – wysłałem w komunikatach z 10.05.br. Można je także pobrać ze strony naszej archidiecezji (z wydziału duszpasterskiego, kolumna po prawej stronie).
  WROCŁAWSKIE DNI DUSZPASTERSKIE (52) organizowane przed Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu odbędą się w dniach 27-28 sierpnia 2024 r. pod hasłem: Panie, naucz nas się modlić (Łk 11,1)
  Procesja ulicami Wrocławia z relikwiami św. Stanisława i Doroty: niedziela – 15 września 2024 r.
  Czuwanie duchowieństwa i wiernych Archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze: 20 września 2024 r.
  Piesza Pielgrzymka Wrocławska do Trzebnicy: sobota – 12.10.2024 r.
  Centralne Uroczystości Odpustowe w Trzebnicy:13.10.2024 r. godz. 11.00.
  Dzień Skupienia (I) dla Grup Modlitwy św. Ojca Pio: 26 października 2024 r. (sobota). Parafia pw. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, Wrocław – Partynice, ul. Ołtaszyńska 114. Zgłoszenia: partynice@archidiecezja.wroc.pl (parafia, ilość osob).PLAKAT.
  PROSZĘ Czcigodnych Księży Proboszczów o zaplanowanie udziału wiernych (parafii) w w/w wydarzeniach ogólno-diecezjalnych.


 7. PRZED NAMI – wydarzenia ogólnopolskie w najbliższym czasie:
  ●  Ogólnopolskie CZUWANIE dla CZCICIELI i GRUP MODLITWY OJCA PIO. Stygmatycy – żywe ikony męki i zmartwychwstania Chrystusa. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kraków Łagiewniki sobota, 15 czerwca 2024 rok. SZCZEGÓŁY i PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 10.05.2024r.
  Ogólnopolska Pielgrzymka w intencji trzeźwości i odnowy moralnej na Jasną Górę: 15/16 czerwca br. PROGRAM. PLAKAT.
  Ogólnopolska PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW NA JASNA GÓRĘ: 1-2 lipca 2024 r. Nauczycielu co mam czynić? Więcej informacji na temat pielgrzymki znajduje się na stronie: www.duszpasterstwonauczycieli.pl  PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 10.05.2024 r.


 8. DZIĘKUJĘ za już przesłane informacje. Do końca czerwca można jeszcze dopisać miejsce: Fundacja Adoremus Te Christe, której głównym charyzmatem jest prowadzenie misji i tworzenie kaplic wieczystej adoracji, czyli takich, w których adoracja trwa 24 h przez 7 dni – tworzy ogólnopolską bazę (mapę) kaplic (miejsc) wieczystej adoracji i adoracji dziennej. Fundacja działa we współpracy z Misjonarzami Najświętszej Eucharystii oraz aprobatą Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, a działania podejmuje zawsze za zgodą biskupa ordynariusza danej diecezji. W związku z powyższym proszę Księży Proboszczów o informację zwrotną poprzez wypełnienie FORMULARZA (jeżeli w parafii jest adoracja wieczysta lub całodzienna). Zachęcam także do odwiedzenia stron internetowych: https://adoremustechriste.pl oraz https://venite.adoremustechriste.pl

 9. PROPOZYCJA: MAX FESTIWAL – Jako organizatorzy Max Festiwalu – rekolekcyjnego spotkania skierowanego do Młodych, chcemy Was zaprosić do uczestnictwa w tegorocznych rekolekcjach, które odbędą się w dniach 11 – 15 lipca 2024 roku w Niepokalanowie. Tematem spotkania będzie: „Słucham. Wierzę. Myślę.” Chcemy dotrzeć do jak największego grona osób, które będą mogły skorzystać z tego szczególnego czasu. Max Festiwal to wydarzenie, w trakcie którego chcemy pomóc młodym ludziom spotkać się z żywym Bogiem. Wspomaga nas w tym wszystkim Niepokalana – to Ona jest patronką naszego dzieła. Jest to czas spotkania z Jezusem w Eucharystii, słowie Bożym i adoracji, rozmów i spotkań z rówieśnikami oraz animatorami. W trakcie Max Festiwalu odbywają się koncerty i zabawy, a także spotkania z ciekawymi gośćmi m. in. Aktor Marcin Kwaśny, Marcin Perłowski – dyrektor Centrum Życia i Rodziny czy franciszkański zespół Pokój i Dobro. .  Ich świadectwo może być dla Młodych inspiracją u progu dorosłego życia.
  Zależy nam, by przyciągnąć jak najwięcej młodych serc do Boga przez Niepokalaną – tak, jak chciał tego św. Maksymilian M. Kolbe. Dlatego liczymy na Waszą pomoc – podzielcie się informacją o Max Festiwalu z Waszymi znajomymi, wychowankami, udostępnijcie na portalach społecznościowych, stronie stronie parafii  lub organizujcie wyjazd dla młodzieży, by mogli spędzić czas z Bogiem i rówieśnikami i przekonać się, że wiara ma radosne oblicze.
  W razie pytań odnośnie tego wydarzenia, chętnie udzielimy odpowiedzi. Poniżej znajdują się linki, które pomogą w bliższym zapoznaniu się z Max Festiwalem i naszą działalnością. PLAKAT.
  www.facebook.com/MaxFestiwal
  www.instagram.com/maxfestiwal/
  www.youtube.com/@MaxFestiwal
  Program spotkania: https://maxfestiwal.pl/#podstawowe-info
Ks. Arkadiusz Krziżok
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

Komunikat Wydziału Duszpasterstwa Rodzin – 29.05.2024

Wrocław, dnia 29.05.2024 r.

 

KOMUNIKAT WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA RODZIN
„Podyplomowe Kwalifikacyjne Studia Nauk o Rodzinie”

Papieski Wydział Teologiczny zaprasza na 2-letnie podyplomowe studia z zakresu nauk o rodzinie: „Podyplomowe Kwalifikacyjne Studia Nauk o Rodzinie”.

Studia umożliwiają zdobycie kompetencji i wiedzy z zakresu psychologii rodziny oraz nabycie umiejętności specjalistycznych przydatnych we współpracy z małżeństwami, z rodzicami w wychowaniu dzieci i młodzieży, z młodymi ludźmi  potrzebującymi wsparcia. Po ukończeniu tych studiów uzyskuje się dodatkowo kwalifikacje do pracy w poradniach rodzinnych, a także do prowadzenia przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” w szkołach podstawowych i średnich. Absolwenci tego kierunku są merytorycznie przygotowani do współpracy z duszpasterzami jako doradcy życia rodzinnego, także w zakresie prowadzenia przygotowania do sakramentu małżeństwa.

„Podyplomowe Kwalifikacyjne Studia Nauk o Rodzinie” są przeznaczone dla szerokiej grupy słuchaczy, nie tylko dla pedagogów, lekarzy, pielęgniarek i innych grup zawodowych, ale także dla wszystkich osób, którym zależy na odpowiedzialnej i godnej formacji rodziny. Są one również atrakcyjną ofertą dla samych małżonków lub narzeczonych, którzy pragną dodatkowej formacji rodzinnej poza kursami przedmałżeńskimi.

Rekrutacja rozpoczyna się w poniedziałek 27 maja drogą internetowej rejestracji kandydatów na stronie www.pwt.wroc.pl.

Uruchomienie studiów jest uzależnione od odpowiedniej liczby kandydatów.

Do pobrania (PDF):

——————————
KOMUNIKAT KURII METROPOLITALNEJ WROCŁAWSKIEJ
 • Informujemy, że w dniu 31 maja 2024 r. (piątek) urzędy kurialne będą nieczynne.
 • „Dyspensa od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dniu 31 maja 2024” – KOMUNIKAT

Komunikat Wydziału Katechetycznego Kurii – 25.05.2024

Wrocław, dnia 25.05.2024 r.

KOMUNIKAT
Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce, obecni na konferencji w dniu 23 maja br. pod kierownictwem biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP,  wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania resortu układają się w pakiet zmian, będących jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną, podjęło już decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. Obecnie Ministerstwo proceduje możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Konsultacje kończą się 29 maja br.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie.

Do pobrania:

Pozdrawiam
ks. Mariusz Szypa
Dyrektor Wydziału katechetycznego
Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej,