I Niedziela Wielkopostna – 18.02.2024

 1. Przeżywamy dzisiaj pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

 2. Szczególną formą pobożności w Czterdziestodniowym Okresie Przygotowania Paschalnego, są nabożeństwa pasyjne. W naszym kościele, w tym czasie, w każdy piątek o godz. 17:15, odprawiamy Drogę Krzyżową z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych, z możliwością przystąpienia do Komunii Świętej, dla osób, które nie pozostaną na Mszy Świętej oraz z ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego. Z tej racji nie będzie już w tym dniu Nabożeństwa z Koronką do Bożego Miłosierdzia; biorąc pod uwagę możliwości katechetów, rozważania prowadzone przez dzieci będą w trzecim tygodniu Wielkiego Postu, przez młodzież w czwartym tygodniu Wielkiego Postu. Gorzkie Żale z prelekcją multimedialną, na temat Całunu Turyńskiego w niedziele o godz. 17:15. Podczas tego nabożeństwa, tradycyjnie zbierane są ofiary na zakup kwiatów do Bożego Grobu i na przygotowanie świątecznego wystroju kościoła. Po błogosławieństwie będzie możliwość ucałowania relikwii Krzyża Świętego. Indywidualną formą pokuty w Wielkim Poście są tzw. „Uczynki pobożności” – post, modlitwa i jałmużna. Warto przekazać 1% podatku na Caritas naszej archidiecezji. Przy balaskach można nabywać świece Caritas i baranki z białej czekolady.
  Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy od piątej niedzieli Wielkiego Postu. Prowadzić je będzie ks. Łukasz Mika, który na skutek działań wojennych na Ukrainie przebywa obecnie na terenie Diecezji Łódzkiej. Plan Rekolekcji uzgodniony zostanie z Dyrekcją Szkoły i podany w najbliższym czasie.


 3. Na parafialnej stronie internetowej umieszczony jest ważny Komunikat Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, dotyczący obecnie trwających dyskusji na temat katechezy w szkole. Proszę Rodziców dzieci i młodzieży oraz Dyrekcję Szkoły jak również nauczycieli o zapoznanie się z nim i ustosunkowanie się według podanych tam wskazań.

 4. W najbliższą niedzielę, ostatnią miesiąca, odbędzie się katecheza dla Rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

 5. W przyszłą niedzielę – II Wielkiego Postu – tzw. „AD GENTES”, przeżywać będziemy jak co roku w całym kraju, Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Konferencja Episkopatu Polski zachęca do wspierania posługi ewangelizacyjnej, charytatywnej, medycznej i edukacyjnej polskich misjonarzy pracujących w ubogich krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji i Oceanii. Z tej racji po mszach świętych przy wyjściu z kościoła można będzie złożyć ofiary jako własne wsparcie w prowadzeniu pomocy dziełom misyjnym.

 6. W dzisiejszą niedzielę po mszy św. wieczornej odbędzie się zebranie Rady Parafialnej. Omówione kwestie zostaną podane w przyszłą niedzielę.

 7. W tygodniu wykonaliśmy (wadliwie wykonane wcześniej) opierzenia dwóch kominów na plebanii (wykonanych z tzw. cegły „dziurawki”), co powodowało zalewanie budynku po opadach atmosferycznych. Kontynuujemy już dalsze prace na plebanii. W związku z tym, jeśli ktoś uważa, to może przelewem bankowym dokonać wpłat na ten cel lub przekazać je indywidualnie. Składek przy kościele nie będzie. Koszta dalsze będą regulowane z przypadającej dla kapłana części pieniędzy otrzymanych przy okazji tegorocznej kolędy. Z części należnej parafii zostanie dofinansowana krata wejściowa do drzwi w kaplicy na cmentarzu, która będzie zamontowana jeszcze w tym miesiącu.

 8. Dziękuję naszej grupie dekoratorskiej za wykonanie dekoracji wielkopostnej przy ołtarzu oraz modlącym się za mnie codziennie nowo zorganizowanym „Margaretkom”, które rozprowadziły w ubiegły czwartek poświęcone książeczki modlitewne.

 9. W związku z funkcjonującą już wizualną identyfikacją grobów na naszym cmentarzu, łącznie z podziałem na sektory, rzędy i konkretne miejsca pochówków z numerami istniejących grobów, przypominam o konieczności składania deklaracji dysponentów grobów przy bocznym ołtarzu. Prace Firmy „Grobonet” są w dalszym ciągu kontynuowane.

 10. Sprawy kancelaryjne od poniedziałku do czwartku załatwiane są po mszach wieczornych w zakrystii bądź w kancelarii.

 11. Intencje na rozpoczęty tydzień umieszczone są tutaj i w gablocie ogłoszeń.

 12. W ubiegłym czasie zmarły śp. Elżbieta Gąsowska i śp. Genowefa Zawada. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

 13. Polecając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, życzmy sobie dobrej niedzieli oraz szczęśliwie rozpoczętego nowego tygodnia, jak również głębokiego przeżywania Wielkiego Postu, modląc się szczególnie o pokój świecie: ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE…

VI Niedziela zwykła – 11.02.2024

 1. Przeżywamy dzisiaj szóstą niedzielę zwykłą, obchodzoną jako Światowy Dzień Chorego – NMP z Lourdes. Z tej racji w naszej parafii, dzisiaj po mszy świętej o godz. 18:00 można będzie przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Zapraszam do przyjęcia sakramentu chorych, którzy odczuwają taką potrzebę.

 2. Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. W tym dniu Msze Św. z posypaniem głów popiołem sprawowane będą o godz. 9:00, 12:00 i 18:00. Przypominam o zachowaniu nakazanego postu ilościowego – 3 posiłki w tym jeden do syta, i jakościowego – powstrzymanie się od posiłków mięsnych. Są już do nabycia paschaliki wielkanocne w cenie 20zł oraz baranki z białej czekolady po 10 zł z przeznaczeniem na potrzeby Diecezjalnego Caritas.

 3. W piątki odprawiana będzie Droga Krzyżowa z dziećmi, młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania i dorosłymi o godz. 17:15., podobnie jak Roraty – po Drodze Krzyżowej, można będzie przyjąć komunię świętą dla tych, którzy nie pozostaną na mszy świętej. Proszę katechetów o przygotowywanie rozważań kolejnych stacjach.

 4. APEL Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski O SOLIDARNOŚĆ Z OFIARAMI WOJNY NA UKRAINIE, PO DWÓCH LATACH OD INWAZJI ROSYJSKIEJ: (…) Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom (…).

 5. Sprawy kancelaryjne od poniedziałku do czwartku załatwiane są po mszach wieczornych w zakrystii bądź kancelarii.

 6. W tym miesiącu zostanie zamontowana nowa krata w kaplicy na cmentarzu. Przypominam, że na ten cel z kwesty i tacy z dnia 1 listopada posiadamy 9500zł. Reszta zostanie dofinansowana z pieniędzy kolędowych przeznaczonych dla parafii. W kaplicy jest już umieszczona część zabytkowego ołtarza, wymagającego renowacji, która będzie przeprowadzona po remoncie wnętrza. Przy bocznym ołtarzu należy składać wypełnione karty dysponentów grobów celem dokończenia inwentaryzacji cmentarza.

 7. Intencje na rozpoczęty tydzień umieszczone są tutaj i w gablocie ogłoszeń.

 8. Polecając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, życzmy sobie dobrej niedzieli oraz szczęśliwie rozpoczętego nowego tygodnia, modląc się szczególnie o pokój świecie: ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE…

V Niedziela zwykła – 04.02.2024

 1. Przeżywamy dzisiaj piątą niedzielę zwykłą – pierwszą miesiąca. Po mszy o godz. 12:00 sprawowane zostanie Nabożeństwo Zmiany Tajemnic Różańcowych i można będzie składać przed kościołem ofiary pieniężne na potrzeby klasztorów kontemplacyjnych w naszej Archidiecezji, które zostaną im przekazane.

 2. Z kalendarza liturgicznego:
  • w poniedziałek wspomnienie obowiązkowe św. Agaty, dziew. i m.
  • we wtorek wspomnienie obowiązkowe św. męczenników Pawła Miki i Towarzyszy

 3. W związku z zakończoną w dniu wczorajszym, Wizytą Duszpasterską – Kolędą, która powróciła do dawnego zwyczaju sprzed pandemii, podsumowanie statystyczne i pewne postulaty zostaną podane w najbliższą niedzielę.
  Odwiedzając przez wiele lat Rodziny w różnych parafiach, nie spotkałem się w naszej parafii z żadną sytuacją konfliktową odnośnie obecnie funkcjonowania teraźniejszego posługiwania czy też mojej osoby. Sprawy nurtujące były przekazywane i wyjaśniane szczerze, kończące się serdecznością, życzliwością i otwartością stron. Więcej na ten temat w przyszłym tygodniu. Obecnie dziękuję szczególnie osobom, które w piątek uporządkowały kościół po wystroju świątecznym: Panu kościelnemu, Paniom i Panom – Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych, młodzieży i dzieciom.


 4. Ze względu na Święto NMP Gromnicznej, nie odbyła się pierwszopiątkowa katecheza dla kandydatów do bierzmowania, która będzie w najbliższy piątek po mszy wieczornej.

 5. Od poniedziałku do środy popielcowej powracamy do sprzedkolędowego funkcjonowania życia religijnego; a zatem msze święte w ciągu tygodnia sprawowane będą o godz. 18:00, w środy poprzedzone Nowenną do NMP Nieustającej Pomocy, piątkowych nabożeństw z Wystawieniem Najświętszego Sakramentu i ucałowania relikwii Krzyża Świętego, pierwszo niedzielnych Adoracji, które się odbywały także podczas kolędy i pierwszo sobotnich modlitw porannych z mszą świętą wynagradzającą zniewagi skierowane przeciwko Niepokalanemu Poczęciu NMP.

 6. Sprawy kancelaryjne można załatwiać od poniedziałku do czwartku po mszach świętych wieczornych.

 7. Intencje na rozpoczęty tydzień umieszczone są tutaj i w gablocie ogłoszeń.

 8. Polecając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, życzmy sobie dobrej niedzieli oraz szczęśliwie rozpoczętego nowego tygodnia, modląc się szczególnie o pokój świecie: ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE…

IV Niedziela zwykła – 28.01.2024

 1. Przeżywamy dzisiaj czwartą niedzielę zwykłą.

 2. Z kalendarza liturgicznego:
  • w środę wspomnienie obowiązkowe św. Jana Bosko, kapł.
  • w piątek Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej
  • w sobotę wspomnienie dowolne św. Błażeja, bpa i m.

 3. W najbliższy piątek obchodzić będziemy Święto Ofiarowania Pańskiego – NMP Gromnicznej. Msze święte z poświęceniem gromnic sprawowane będą o godz. 12:00 i 18:00. W tym dniu z racji Święta NMP Gromnicznej, po odwiedzinach u chorych sprawowana będzie dodatkowa msza święta ok. godz. 12:00 z poświęceniem gromnic. W tym dniu z racji pierwszego piątku miesiąca spowiedź święta w kościele od godz. 17:00. Odwiedziny chorych przez kapłana z Najświętszym Sakramentem w godzinach przedpołudniowych.

 4. W sobotę wspomnienie liturgiczne Świętego Błażeja Biskupa i męczennika, msza wieczorna z formularza niedzielnego, po której odmówiona zostanie modlitwa za wstawiennictwem świętego Błażeja, z prośbą o uchronienie od wszelkich chorób gardła. W sobotę – pierwszą miesiąca – o godz. 8:00 rozpocznie się Wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu, po czym odprawiona zostanie msza święta. Wieczorna Eucharystia niedzielna z poświęceniem świec dla dzieci pierwszokomunijnych.

 5. W najbliższą niedzielę – pierwszą miesiąca – po mszy o godz. 12:00 sprawowane zostanie Nabożeństwo Zmiany Tajemnic Różańcowych i można będzie składać przed kościołem ofiary pieniężne na potrzeby klasztorów kontemplacyjnych w naszej Archidiecezji, które zostaną im przekazane.

 6. Z racji kończącej się Kolędy, msze święte w tygodniu od poniedziałku do czwartku sprawowane będą o godz. 15:00, po których kontynuowana zostanie Wizyta Duszpasterska.

 7. Porządek kolędy na rozpoczęty tydzień według grafiku od godz. 15:45:
  • Poniedziałek – 29 stycznia – ul. Dębowa (rozpoczęcie od torów w kierunku Toyota), ul. Wierzbowa i ul. Akacjowa
  • Wtorek – 30 stycznia – ul. Główna (rozpoczęcie od ronda)
  • Środa – 31 stycznia – ul. Sadowa i ul. Cicha
  • Czwartek – 1 lutego – termin dodatkowy – nowe osiedla, pod lasem wyłącznie na zgłoszenia indywidualne; dodatkowo zgłoszone domy z innych osiedli i nieujętych ulic
  • Sobota – 3 lutego (od godz. 10.00) – Osiedle Słoneczne – ul. Sienkiewicza (numeracja nieparzysta i nr 20), ul. Wyspiańskiego (numery parzyste), ul. Słowackiego (nr 2,4,6 (3))

 8. Sprawy kancelaryjne podczas trwania kolędy załatwiane są indywidualnie.

 9. Intencje na rozpoczęty tydzień umieszczone są tutaj i w gablocie ogłoszeń.

 10. W ubiegłym czasie zmarł śp. Zenon Skibicki, polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek, racz mu dać, Panie…

 11. Polecając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, życzmy sobie dobrej niedzieli oraz szczęśliwie rozpoczętego nowego tygodnia, modląc się szczególnie o pokój świecie: ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE…

III Niedziela zwykła – 21.01.2024

 1. Przeżywamy dzisiaj trzecią niedzielę zwykłą.

 2. Z kalendarza liturgicznego:
  • w środę wspomnienie obowiązkowe św. Franciszka Salezego, bpa i dK
  • w czwartek Nawrócenie św. Pawła
  • w piątek wspomnienie obowiązkowe śś. Biskupow Tymoteusza i Tytusa

 3. Z racji Kolędy, msze święte w tygodniu od poniedziałku do piątku sprawowane są o godz. 15:00, po których kontynuowana będzie Wizyta Duszpasterska. Ze względu na dużą ilość kart wypominkków rocznych, nabożeństwo rozpocznie w piątek (ostatni miesiąca) o godz. 14:20.

 4. Porządek kolędy na rozpoczęty tydzień według grafiku od godz. 15:45:
  • Poniedziałek – 22 stycznia – ul. Dziuplińska (rozpoczęcie od końca)
  • Wtorek – 23 stycznia – ul. Długa (rozpoczęcie od końca do bloku kolejowego)
  • Środa – 24 stycznia – ul. Harcerska, Rzemieślnicza, Średnia, Krótka, Nowa i Spokojna
  • Czwartek – 25 stycznia – ul. Chełmońskiego, Gierymskiego, Malczewskiego, Matejki, Michałowskiego, Kossaka
  • Piątek – 26 stycznia – ul. Boczna, Miodowa, Piękna
  • Sobota – 27 stycznia (od godz. 10:00) – Osiedle Słoneczne – ul. Sienkiewicza (numeracja parzysta), ul. Słowackiego (od nr 8 do końca oraz chętni z przyległego osiedla – na zgłoszenia)

 5. Sprawy kancelaryjne podczas trwania kolędy załatwiane są indywidualnie.

 6. Intencje na rozpoczęty tydzień umieszczone są tutaj i w gablocie ogłoszeń.

 7. Polecając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, życzmy sobie dobrej niedzieli oraz szczęśliwie rozpoczętego nowego tygodnia, modląc się szczególnie o pokój świecie: ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE…

II Niedziela zwykła – 14.01.2024

 1. Przeżywamy dzisiaj drugą niedzielę zwykłą.

 2. Z kalendarza liturgicznego:
  • w środę wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego, opata
  • w piątek wspomnienie obowiązkowe św. Józefa Sebastiana Pelczara, bpa

 3. Rozpoczęliśmy okres zwykły w ciągu roku. Podtrzymując polskie tradycje, do 2 lutego – święta MB Gromnicznej, pozostawiamy w kościele wystrój świąteczny i śpiewamy kolędy na przemian z pozostałymi pieśniami liturgicznymi.
  Z racji Kolędy, msze święte w tygodniu od poniedziałku do piątku sprawowane są o godz. 15:00, po których kontynuowana będzie Wizyta Duszpasterska.


 4. Porządek kolędy na rozpoczęty tydzień według grafiku od godz. 15:45:
  • Poniedziałek 15 stycznia – ul. Wiśniowa i Czereśniowa (od skrzyżowania z ul. Wiśniową do skrzyżowania z ul. Ogrodową)
  • Wtorek 16 stycznia – ul. Czereśniowa od skrzyżowania z ul. Wiśniową do końca, ul. Morelowa, ul. Brzoskwiniowa
  • Środa 17 stycznia – ul. Kościelna (rozpoczęcie od kościoła)
  • Czwartek – 18 stycznia – ul. Ratowicka (rozpoczęcie od strony zakładów Toyota)
  • Piątek 19 stycznia – ul. Polna od końca
  • Sobota 20 stycznia (od godz. 10.00) – Osiedle Słoneczne – ul. Orzeszkowej (cała) 6, 8, 10, 11, 12, 14, 20, 23, 24 (9), ul. Konopnickiej 10, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 23, 26, 28, 30, 34, 36, 38, 44 (16)

 5. Sprawy kancelaryjne podczas trwania kolędy załatwiane są indywidualnie.

 6. Intencje na rozpoczęty tydzień umieszczone są tutaj i w gablocie ogłoszeń.

 7. Polecając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, życzmy sobie dobrej niedzieli oraz szczęśliwie rozpoczętego nowego tygodnia, modląc się szczególnie o pokój świecie: ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE…