Słowo od Księdza Proboszcza na temat remontów

Drodzy Parafianie
Za dwa tygodnie, w niedzielę 26 czerwca, minie 12 lat od mego do Was przyjazdu. Mógłbym to moje odezwanie się do Was właśnie wtedy przedstawić. Ale wielu z Was nie będzie już w parafii, bo pojedziecie na zasłużony wypoczynek, na wakacje. Dlatego zwracam się dziś.
Zarzuca mi się czasem zbyt częste mówienie o pieniądzach. Ale przecież to mówienie dotyczy zasadniczo finansów parafialnych, czyli środków na utrzymanie budynków parafii – kościoła, kaplicy cmentarnej i plebanii. To nasza wspólna własność, a więc i troska powinna być wspólna. I widać, jeśli mamy dobrą wolę, by zauważyć, że, owszem, prosimy o pieniądze, ale przecież ciągle coś się za te pieniądze robi. Co roku coś nowego, kolejny etap remontu. I wszystko na stronie internetowej naszej parafii – opisane, uwiecznione na zdjęciach, uczciwie rozliczone, zaksięgowane w dokumentach. Kiedy parę miesięcy temu pochylając się nad rodzinami tegorocznych dzieci komunijnych zauważyłem, że wiele z tych rodzin nie ofiarowało jeszcze od 2005 roku na cele remontowe ani grosza, napisałem przy okazji egzaminów komunijnych specjalny list do tych rodzin. Ja o nic nadzwyczajnego nie proszę, tylko o solidarność we wspólnej sprawie. Wszyscy korzystamy z tych budynków, więc wszyscy dbamy. Owszem, szukam wsparcia tam, gdzie można je znaleźć, chociażby u zawsze życzliwego Pana Burmistrza i Jego współpracowników, ale zasadnicza odpowiedzialność, także finansowa, spoczywa na nas. Za dwa miesiące, w sierpniu, mają się rozpocząć prace przy remoncie elewacji ściany kościoła od strony ulicy Głównej. Prace te będą kosztowały około 80 tysięcy złotych. Informując o tym Pana Burmistrza poprosiłem o dotację na te prace. I liczymy na połowę całości, ale w takiej sytuacji musimy mieć drugie tyle, czyli 40 tysięcy złotych. Tymczasem na koncie parafialnym jest obecnie około 18 tysięcy złotych, czyli nawet nie połowa tego, co mieć musimy.

W ogromnej potrzebie jest zakrystia, w której wiele cennych i ładnych rzeczy przechowujemy w nieodpowiednich warunkach. Tam trzeba położyć posadzkę za około 18 tysięcy złotych, wstawić komplet nowych mebli – tu ceny jeszcze nie znam. Zwróciłem się do dwóch stolarzy wykonujących meble kościelne – przyjadą, zobaczą i przedstawią ofertę. Przy tych pracach należałoby pomalować jeszcze raz zakrystię. Może znajdą się ochotnicy? Ktoś ufunduje posadzkę, ktoś meble? Ja jestem gotów zapłacić za ponowne pomalowanie zakrystii. Pytacie: czemu ustały prace na plebanii? Na remont plebanii – zgodnie z postanowieniem kurii – są przeznaczone dochody z wynajmu budynków gospodarczych, których to budynków od lutego ubiegłego roku – za zgodą kurii – używa pan Marek Surma z Jelcza-Laskowic. W tym czasie wpłacił za 16 miesięcy 20 tysięcy 800 złotych. Na remont plebanii zostało także 6 tysięcy złotych z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży działki. A więc razem około 27 tysięcy złotych. Ale te pieniądze niby są, lecz ich nie ma, bo poszły na remont kościoła. Można będzie je przeznaczyć na remont plebanii dopiero wtedy, gdy będzie odpowiednia ilość środków na koncie parafialnym. Mam także około 12 tysięcy złotych, otrzymanych od parafian na remont schodów wewnętrznych, ale schody będzie można wykonać po remoncie ostatniego pokoju na pierwszym piętrze i po dokończeniu prac przy klatce schodowej.

Co roku niemałym wsparciem w trosce o plebanię była dla mnie kolęda, ale tym razem z powodu złamania nogi musiałem kolędę przerwać w dniu 13 stycznia, a w następnych miesiącach wydać sporo pieniędzy na leczenie i rehabilitację, co trwa do dzisiaj. Chcę te prace przy kościele i plebanii prowadzić dalej. Tyle wspólnie dobrego zrobiliśmy. Liczę na Wasze zrozumienie i pomoc. Bez tego się nie da nic zrobić. Tak, jak do tej pory, środki na prace remontowe można przekazywać na konto parafialne, na ręce pani Krystyny Muszyńskiej, na tacę czy w zakrystii z dokładnym opisem – nazwisko i imię, adres, kwota, na jaki cel. Przygotowujemy aktualny stan wpłat na cele remontowe. W zakrystii, czy w kancelarii będzie można sprawdzić, ile do tej pory ofiarowaliśmy. To, co dziś czytam od ołtarza, znajdziemy w gablotce i na stronie internetowej naszej parafii. Dziękuję i proszę.
Z nadzieją na zrozumienie i pomoc
Wasz Ksiądz Proboszcz