Kazanie na XVI Niedzielę zwykłą połączone z refleksjami i postulatami Rady Parafialnej (20 lipca 2023)

Mdr 12,13.16-19; Rz 8,26-27; Mt 13,24-43

Ziarno i chwast

Te dwa przeczytane teksty biblijne są zewnętrznie w formie swojej tak bardzo różne, jednak wyrażają tę samą prawdę, jakoby przylegają do siebie. Jeden tekst tłumaczy drugi. Jeden powiada, że sprawiedliwość Boża oznacza wszechmocną i mądrą dobroć. Nauczyłeś nas swoim postępowaniem, że człowiek powinien być dobry dla ludzi i tak jak Bóg używać swej mocy oględnie, sądzić łagodnie, i okazywać miłosierdzie i przebaczenie. A w dru­gim tekście Pan Jezus ilustruje tę prawdę i pokazuje, jak wyglą­da w praktyce owa wszechmocna dobroć Boża.

Pan Bóg wie, że każde ludzkie serce jest nieustannie obsiewane przez dwóch siewców i że nieustannie pada na nie ziarno dobre i pada na nie kąkol i chwast. Ale ponieważ jest wszech­mocny, może sobie pozwolić na gest wielkodusznej cierpliwo­ści i czekać aż do żniwa. To czekanie jest miłującą mądrością, która wie, że człowiek, który dzisiaj wydaje się być kąkolem, jutro może być pszenicą. Są takie dni, kiedy na nasze serca pada prawie sam chwast i chwast się ich czepia. Są takie dni, kiedy pada i dobre ziarno. Jeżeli byśmy zniszczyli człowieka, który dzi­siaj przedstawia się nam jako kąkol, zniszczylibyśmy razem z nim jego przyszłość pełną nadziei, dobre ziarna, które rosną obok chwastu albo które czekają zamknięte w głębinach jego człowieczeństwa na swoją godzinę. I niszcząc to ziarno, zniszczyli­byśmy wszystko, co z tego ziarna może w przyszłości wyróść.

A w naszej parafii od jej objęcia przez ludność przybyłą po drugiej wojnie światowej, wyrosło wiele dobrego z zasianych dotąd ziaren. Nie będę wracał do historii, której jeszcze nie zdołałem do końca poznać, ale plony są dzisiaj bardzo widoczne.

Na ostatnim zebraniu Rady Parafialnej, wzbogaconej obecnością innych osób z parafii i poza niej (mam tutaj na myśli architektów, projektantów oraz organistę), stwierdzono, że „już zasiano i trzeba dalej siać”, żeby plony jak najlepsze zebrać na Bożą Chwałę i pożytek wiernych. Porządek zebrania wraz ze sprawozdaniem sporządzonym przez Pana Mariusza Kołakowskiego jest umieszczona w gablocie ogłoszeń oraz na stronie internetowej parafii, dlatego zatrzymam się teraz na najważniejszej siejbie duszpasterskiej, która dotyczy zadań i prac przewidzianych na kolejne lata naszego wspólnego pielgrzymowania do Domu Ojca.

  1. W ramach programu „Polski Ład”, zaplanowano prace dotyczące ołtarza głównego, empory organowej, ambony, figury Matki Boskiej oraz konfesjonałów w kościele. Istnieje szansa na uzyskanie 98% dotacji państwowej przy 2% wkładzie Gminy Jelcz-Laskowice na wykonanie zaplanowanych robót. Czekamy zatem na odpowiedź ze strony Ministerstwa po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Gminę. Ze względu na decyzję konserwatora zabytków, jak wiemy figura Matki Bożej po renowacji trafiła do kościoła, choć mieszkańcy pragnęli i dalej chcą,  żeby wróciła ona na swoje miejsce przy bramie głównej.  Zostanie podjęta próba przywrócenia pierwotnej lokalizacji figury. Jeśli obecny konserwator nie wyrazi na to zgody, a ambona zostanie poddana renowacji, należy monitor umieścić po drugiej stronie, stąd też planowane jest umieszczenie monumentu wewnątrz kościoła, ze względu na prace konserwatorskie ambony, gdyż konieczność przeniesienia monitora na drugą stronę stanęła by w wyraźnej sprzeczności z  ową figurą zasłaniając przy tym zabytkową pietę. Pod uwagę brane są następujące możliwości: jedna z wnęk w kościele, wnęka w kruchcie kościoła lub po dokonaniu ekspertyzy okno w wieży kościoła. Wówczas konieczne będzie dokonanie ekspertyzy dotyczącej wytrzymałości konstrukcyjnej okna, wykonanie przeszklenia i podświetlenia.

  2. Wykonany jest opłacony projekt ogólny dotyczący prac remontowych kościoła. Przewiduje on usunięcie betonowego chodnika, wykonanie nowego obejścia z kostki granitowej z zachowaniem dystansu od murów kościoła oraz drenażu i odwodnień. Ostateczna decyzja dotycząca wykonania tych prac zapadnie po okazaniu ekspertyz geologicznych, które są niezbędne, aby wyłonić najlepsze rozwiązanie techniczne.

  3. Rozpoczęte zostały prace projektowe dotyczące przebudowy i rozbudowy chodnika na cmentarzu. Aktualnie wykonany jest nieukończony projekt architektoniczny, choć umowa pomiędzy poprzednim proboszczem a konserwatorem zabytków, który w zasadzie wynajmuje projektantów, gdyż nim nie jest, straciła ważność z końcem kwietnia, ponieważ prace projektowe nie zostały ukończone, pozwolenia budowlane i konserwatorskie nie zostały uzyskane a zawarta w umowie klauzula nakazywała wyraźnie jej przedłużenie, czego nie dokonano to faktycznie jest to punkt wyjścia, jednakże ujmując rzecz „po ludzku”, podtrzymana zostanie ona pod warunkiem nowych wytycznych Rady Parafialnej i po ostatecznych konsultacjach z DWKZ., a ponieważ nie jest to sprawa najpilniejsza, dlatego decyzją Rady została odłożona na plan dalszy.

  4. Planowany jest remont kaplicy na cmentarzu, w zasadzie priorytetowy ze względu nieszczelnego poszycia dachowego oraz wyposażenie wnętrza pod kątem liturgicznym. Zaproponowane przez obecnego proboszcza dwie formy pogrzebów – do wyboru dla rodzin zmarłego – zostały podtrzymane. Proboszcz obiecał, że przekaże na własność parafii dla potrzeb kaplicy fisharmonię organową dwuklawiaturową o wartości ok. 50.000zł, będącą jego własnością z koniecznością przywózki i dokupienia turbinki celem gry na klawiaturze nożnej, znajdującą się we Wrocławia, postara się także o zabytkowe konfensjonały, ołtarz główny i cykl stacji Drogi Krzyżowej. Tam też zainstalowane zostaną odrestaurowane poprzednie kinkiety z kościoła i trzy żyrandole, a także dokonane będą zmiany dotyczące instalacji elektrycznej, nagłośnienia wewnątrz i na zewnątrz kaplicy. Powstanie koncepcja całości cmentarza, która docelowo pozwoli na zagospodarowanie nieogrodzonego dodatkowego terenu, z wykonaniem dodatkowych alei oraz wykorzystanie małej kapliczki jako biura cmentarza wraz z zakrystią, a także powstanie lapidarium płyt nagrobnych obecnie służących jako pokrycie drogi do kaplicy. Wizualizacje do wglądu wiernych, będą przedstawione po ich wykonaniu w gablotach w kruchcie kościoła. Konieczne jest wykonanie inwentaryzacji cmentarza, która jest wymagana ustawowo. Do parafii trafiły oferty od firm, które wykonują taką usługę. Szczegóły zostaną ustalone w najbliższym czasie.

  5. Istnieje możliwość zaadoptowania obiektów gospodarczych przy plebani np. na centrum rehabilitacji. W tym celu trzeba założyć fundację bądź stowarzyszenie i wówczas można pozyskać środki na kompleksowy remont tych budynków wraz z ich wyposażeniem. W ramach przebudowy mogłyby powstać: między innymi sala konferencyjna i inne pomieszczenia, które były by także wykorzystywane przez parafię.

  6. Na plebani trwają prace remontowe. Dotyczą one pomieszczeń na parterze. Konieczne jest oczyszczenie piwnicy z gruzu i starych desek, a także zaimpregnowanie więźby dachowej na strychu, która została zaatakowana przez drewnojady.

  7. W parafii posługiwać będzie dwóch organistów – Karolina Kołakowska, która będzie grała w soboty i  niedziele podczas Mszy Św. o godz. 8.00 i 12.00 oraz Pan Jan Król, w niedzielę o godz. 18.00 oraz w wybrane dni powszednie tudzież podczas mszy pogrzebowych. O godz. 11.00 – schola parafialna.

  8. Zgłosiły się firmy, które chcą w latarni wieży kościelnej zainstalować nadajnik Internetu. Zostaną one porównane i wybrana zostanie najkorzystniejsza z nich.

  9. Oprócz dwóch istniejących kont – remontowego i cmentarnego zostanie utworzone trzecie, na którym będą znajdowały się środki na bieżące utrzymanie kościoła i plebani.

  10. Poszukiwana jest osoba, która podejmie się prowadzenia kroniki parafialnej.

  11. Podtrzymany został poprzedni cennik usług parafialnych, który będzie prowadzony przez Pana organistę Jana Króla pod nadzorem i współpracą poprzednio zajmującego się tymi sprawami Pana Marka Baszczija.

Na plebanii znajdują się w gablotce srebrne i przyozdobione szlachetnymi kamieniami wota, zdobiące niegdyś kultowy obraz ołtarza bocznego, które po konsultacjach z DWKZ, miejmy nadzieję, że po zgodzie tego Urzędu tam powrócą. Można będzie wówczas przy stosownej okazji dokonać rekoronacji tego obrazu.

Z części duszpasterskiej wspomniano o wcześniejszych ustaleniach modlitewnych z Różami Różańcowymi i LSO. Porządek mszy świętych: w dni powszednie od poniedziałku do soboty włącznie o godz. 18.00 za wyjątkiem mszy okolicznościowych: ślubnych pogrzebowych i na razie chrzcielnych. Msza wieczorna sobotnia z formularza niedzielnego a więc z Hymnem Chwała, Credo, ogłoszeniami i tacą. W środę msza wieczorna poprzedzona zostanie Nowenną do NMP Nieustającej Pomocy, w  piątki zakończona Adoracją Najświętszego Sakramentu z Koronką do Bożego Miłosierdzia i ucałowaniem Relikwii Krzyża Świętego w pierwszy piątek miesiąca – z litanią do NSPJ. Spowiedź święta codziennie przed mszą świętą, również w niedziele. Godzinki do NMP przed mszą niedzielną o godz. 8.00. Pozostałe godziny nabożeństw okolicznościowych zostaną jeszcze dopracowane. Sprawy kancelaryjne od poniedziałku do piątku po mszach wieczornych. Niestety brakuje intencji mszalnych, które są zatytułowane w pewnej intencji. ale problem rozwiązały Siostry Benedyktynki z Wołowa, bo je nam przekazały. Zatem zapraszam do ich zamawiania. Dziękuję bardzo wielu osobom zainteresowanym pomocą materialną na bieżące potrzeby plebanii, z czym nie spotkałem się dotąd w taki sposób. Rada Parafialna wyraziła zgodę aby do ukończenia remontu plebanii, korzystać ze bankowych środków finansowych za wyjątkiem funduszy cmentarnych w zamian za przekazaną fisharmonię organową i zabytkowe drzwi oddzielające część duszpasterską od pomieszczeń prywatnych na plebanii. Z informacji mieszkańców wiadomo mi, że takie piękne były ale dawniej zostały usunięte. Teraz powrócą inne w miejscu kiedyś istniejących. A w przedsionku będzie poczekalnia do kancelarii z zabytkowym księgozbiorem znajdującym się obecnie w obiektach gospodarczych.

Na strychu plebanii znajduje się dość spora ilość XVIII, XIX i XX wiecznej dokumentacji, oczekującej inwentaryzacji.

Dziękując za wszystko, jestem otwarty na wszelkie postulaty, które zanim wejdą w życie parafialne, będą przedyskutowane z Radą.

Taka jest rzeczywistość naszego życia duszpasterskiego i także chrześcijańskiego. Dlatego też Pan Bóg powiada: Mam moc, która czyni dobro, która nie zamierza nisz­czyć, tylko ocalić. Ja jestem Bogiem nadziei. Ja się ciągle spo­dziewam, ja ciągle daję szansę temu maleńkiemu ziarnu, które w tobie jest i chcę, żeby z tego ziarna wy­rosło to, co może być ocalone.

Trzeba, żeby zostało przez nas samych spalone to, co wyrosło złego na sercu naszym. My prze­cież doskonale wiemy o tym, że są takie lata kąkolu i są takie dni złe – i nie chcemy, żeby nas postrzegano w perspektywie tych najgorszych chwil naszego życia. Bo sądzimy, i słusznie sądzimy, że cała prawda o człowieku nie zamyka się tylko w tych chwilach najgorszych. Raczej zamyka się w tych chwilach najlepszych. Każdy z nas pragnie, żeby go widziano poprzez te najlepsze dni i najlepsze lata. Chrystus po­wiedział: Cokolwiek chcecie, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Czy wobec tego nie powinniśmy ustawiać się również w naszej wspólnocie w ten sam sposób: Chcę cię, bracie, widzieć przez to, co ci się najbardziej w życiu udało, a nie przez to, co ci się najmniej udało. Nie poprzez twoje klęski, ale poprzez twoje zwycięstwa.

To jest mądrość Chrystusa, którą nam zaleca w dzisiejszych czytaniach biblijnych. Weźmy ją sobie głęboko do serca. Nauczy­łeś nas swoim postępowaniem, że człowiek powinien być do­bry dla ludzi – w tym jest właśnie dobroć, by brata widzieć i są­dzić raczej przez to, co mu się najbardziej w życiu udało, i przez to, co mu się w przyszłości udać może.

AMEN.

Ks. Piotr Śmigielski