Szanowni Parafianie naszej wspólnoty Miłoszycko-Dziuplińskiej, zaproszeni Goście oraz wszyscy wierni przybyli z sąsiednich wspólnot duszpasterskich naszej Gminy, na czele z Panem Burmistrzem Romualdem Piórko (zastępującym Pana Bogdana Szczęśniaka) oraz Siostrą Cecylią – Waszą i moją Zakrystianką z Wrocławia. Szanowni Goście, umiłowani rolnicy.
To w zasadzie od was, ukochani włodarze ziemscy, powinienem rozpocząć swoje słowo wprowadzenia – jako duszpasterz parafii p.w. św. Mikołaja Biskupa w Miłoszycach. Bo nie ulega przecież wątpliwości fakt, że człowiek został powołany przez Boga do czynienia sobie ziemi poddaną właśnie poprzez pracę na roli, pierwszą jaka została mu dana. Ta prawda, która dotyczy każdej choćby najskromniejszej ludzkiej pracy, ma szczególne zastosowanie w odniesieniu do pracy na roli, która jest koniecznością wynikającą z pierwotnego postanowienia Stwórcy, bo zaspokajającą potrzeby każdego człowieka, umożliwiającą mu także powołanie do korzystania z dóbr ziemskich dla realizacji pełni swego życia w Jezusie Chrystusie.
Dzisiaj, gdy gromadzimy się w aurze kończącego się lata, przynosimy do ołtarza owoce ziemi i pracy naszych rąk, które zostaną poświęcone po ogłoszeniach parafialnych, a za które Panu Bogu dziękujemy. Wartym podkreślenia jest fakt, sprawowania tej Mszy świętej przy użyciu zabytkowego, odnowionego kielicha mszalnego, pochodzącego z początków powstania kościoła, będącego naszą własnością, przechowywaną na plebanii podobnie jak odnowiony krzyżyk, umieszczony nad tabernakulum. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każda praca posiada swoją zasadniczą wartość, gdyż wykonuje ją człowiek, natomiast taka praca, która przyczynia się do pomnażania chleba, zarówno przez wielkiego obszarnika ziemskiego jak i tego cichego skromnego gospodarza, mieści w sobie szczególną godność, ponieważ jest realizacją powołania żywiciela, ma wielkie znaczenie dla życia, rozwoju ludzkości, budowania cywilizacji, a także rozwoju świata.
W każdej mszy świętej chleb i wino stają się znakami obecności Chrystusa. Możemy powiedzieć, że dzięki pracy rolników – chleb i wino – Chrystus, staje się obecny wśród nas pod postaciami eucharystycznymi. Z Nim podziękujmy Ojcu niebieskiemu za tegoroczne plony, będziemy również prosić, aby były sprawiedliwie dzielone dla wszystkich. Dlatego sprawuję Eucharystię Dziękczynną w tych oto naszych intencjach, które przynieśliśmy dzisiaj Chrystusowi. Msza święta Dziękczynna – DOŻYNKOWA, odprawiana jest w podziękowaniu za zebrane tegoroczne plony ziemi oraz w intencji wszystkich gospodarzy i rolników, organizatorów imprezy po mszy, tj. Sołtysów Miłoszyc i Dziupliny wraz z Radami Sołeckimi i Starostami, a także za zaangażowanych w sprawy piknikowe, tudzież mieszkańców Dziupliny i Miłoszyc biorących udział w pracach porządkowych górnej kondygnacji plebani i innych niezbędnych wykonanych i wykonywanych robót.
Obrzęd poświęcenia tradycyjnych od lat tegorocznych płodów ziemi z Miłoszyc i Dziupliny nastąpi po ogłoszeniach parafialnych, po których będę prosił jeszcze o przemówienie obecnego wśród nas Pana Profesora Doktora Habilitowanego Bogusława Fiedora, długoletniego Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – o kilka dobrych słów pod Waszym adresem oraz Pana Jana Żukowskiego – Wójta Gminy Żórawina, który każdego roku był gościem honorowym w mojej poprzedniej parafii podczas odpustu ku czci NMP Wniebowziętej, zaś Jego Darem i tamtejszej Gminy był przyjazd z Orkiestrą „Hanys Band”. Może zechce i do nas przybyć na odpust Świętego Mikołaja w grudniu? Już dzisiaj zapraszamy Pana Wójta.
A zatem cieszę się, że możemy razem dziękować Bożej Opatrzności za tegoroczne plony ziemi i prosić o budowanie wspólnoty duszpasterskiej pośród nas.
Ks. Piotr Śmigielski
proboszcz