XXVIII Niedziela zwykła – 15.10.2023

 1. Obchodzimy dzisiaj dwudziestą ósmą niedzielę zwykłą.

 2. Z kalendarza liturgicznego:
  • w poniedziałek Uroczystość Św. Jadwigi Śląskiej Patronki Śląska i Archidiecezji Wrocławskiej
  • we wtorek wspomnienie obowiązkowe Św. Ignacego Antiocheńskiego Bpa i M.
  • w środę Święto Św. Łukasza, Ewangelisty
  • w piątek wspomnienie obowiązkowe Św. Jana Kantego kapł.

 3. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy XXIII Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II – CYWILIZACJA ŻYCIA. Po mszach świętych można składać do puszek ofiary na ten cel, „konsekwentnie budowany od 23 lat przez nas wszystkich „żywy pomnik” wdzięczności Św. Janowi Pawłowi II.”. Proszę osoby zbierające tacę i ministrantów o zorganizowanie zbiórki po mszach świętych.

 4. W dniu jutrzejszym odbędzie się Regionalne Prosynodalne Spotkanie w kościele pw. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Jelczu-Laskowicach o godz. 19:00. Zachęcam nasz Zespół do wzięcia udziału.

 5. Przeżywamy, nabożeństwami różańcowymi październik miesiąc – poświęcony NMP. Sprawowane one są codziennie od poniedziałku do niedzieli o godz. 17:15, przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu, po czym msza święta wieczorna; z udziałem dzieci pierwszokomunijnych, rocznicowych i pozostałych; w poniedziałki, w środy i czwartki, razem z kandydatami do bierzmowania – w poniedziałki.

 6. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz miesiącem pamięci o wiernych zmarłych, na stoliku pod chórem wyłożone są już karty wypominkowe, na których należy wypisywać imiona osób zmarłych. Nabożeństwa w ich intencji sprawowane będą od 2 do 17 listopada o godz. 17:30 za wyjątkiem niedziel. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie czytane będą imiona zmarłych w intencji których odmawiana zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, litania za zmarłych i modlitwa Anioł Pański. Tradycyjne „wypominki-zaduszki” łączyły się dawnym zwyczajem z różnymi ofiarami, także pieniężnymi, składanymi przy ich zamawianiu z przeznaczeniem dla kapłanów. Ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone przeze mnie w całości na uregulowanie płatności z wykonawcami dotychczas zrobionych robót na plebanii, za co serdecznie dziękuję.
  Od tego roku kartki nie będą roznoszone po domach. Forma graficzna pozostaje taka sama. Należy wybierać karty z konkretnym dniem tygodnia, w którym będzie się uczestniczyło w nabożeństwie. Karty można składać na tacę lub w zakrystii, jak dotychczas, bądź do koszyczka na balaskach. Odrębną formą są tzw. Wypominki Roczne, które będą sprawowane w od grudnia tego roku do października 2024 roku w każdy ostatni piątek miesiąca w ramach Nabożeństwa do Chrystusa Ukrzyżowanego, po mszy świętej o godz. 18:00, połączone z Koronką do Bożego Miłosierdzia i modlitwą Anioł Pański. Na stoliku są wyłożone odrębne kartki tych wypominków.
  Od stycznia msza święta w ostatni piątek miesiąca będzie sprawowana w intencji zmarłych polecanych w wypominkach rocznych. Ze względów oczywistych, warto aby wypisywały je dzieci, według wskazówek rodziców bądź dziadków, tak aby kiedyś i oni modlili się za nasze zbawienie.
  Karty wypominkowe do wypełnienia na komputerze i samodzielnego wydruku dostępne są tutaj.


 7. W poniedziałek 9 października o godz. 19:00 odbyło się spotkanie członków Rady Parafialnej. Sporządzony został Statut Rady Parafialnej i ustalony jej Zespół, co jest przekazane do Kurii, celem zatwierdzenia przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę. Dziękuję tym osobom, które pozostały w Radzie, jak również nowym członkom oraz tym, którzy zrezygnowali, a służyli pomocą w latach ubiegłych. Więcej informacji, po uzyskaniu ich z Kurii.

 8. Zachęcam do korzystania z czasopism religijnych, wyłożonych pod chórem.

 9. Informuję, że dotychczasowa skarbonka na cele remontowe plebanii, umieszczona na filarze pod chórem została przeznaczona na kwiaty do kościoła, dlatego w swoim imieniu jaki i osób dekorujących świątynię – Serdeczne Bóg Zapłać.

 10. Kancelaria parafialna – sprawy biurowe załatwiane są od poniedziałku do czwartku po mszach wieczornych na plebanii, zaś intencje mszalne po każdej mszy w zakrystii, także i w kancelarii. Sprawy pilne w każdej chwili.

 11. Dziękuje bardzo za dotychczasowe wsparcie finansowe wraz z robocizną i przekazywaniem materiałów na prace remontowe dolnej kondygnacji plebani.

 12. ROKROCZNA ZBIÓRKA PŁODÓW ZIEMI z przekazaniem na potrzeby kleryków będzie podana po uzgodnieniach sprawy z Sołtysami.

 13. Intencje na rozpoczęty tydzień umieszczone są tutaj i w gablocie w przedsionku kościoła.

 14. Polecając się wstawiennictwu Świętego Michała Archanioła, życzmy sobie dobrej niedzieli oraz szczęśliwie rozpoczętego nowego tygodnia, modląc się szczególnie o pokój świecie: ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE…