Komunikaty Kurii z dnia 14.06.2024

Wrocław, dnia 14.06.2024 r.

 

KOMUNIKATY WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO
14.06.2024 r.

 

 1. JUTRO: Z okazji 11 ROCZNICY INGRESU J. E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego ZAPRASZAMY na uroczystą MSZĘ ŚWIĘTĄ do Katedry Wrocławskiej w sobotę 15 czerwca br. na godz. 11.00.

 2. LIST EPISKOPATU POLSKI na NIEDZIELĘ 16 czerwca o ochronie życia.

 3. KONFERENCJA KSIĘŻY DZIEKANÓW: czwartek 20 czerwca 2024 r – czwartek, godz. 10.00 w MWSD we Wrocławiu. Początek – sala nr 7 (program: sprawy gospodarczo-finansowe, sprawy różne, modlitwa południowa, sprawy synodu, wolne wnioski i pytania, obiad).

 4. L’OSSERWATORE ROMANO – kolejny NUMER w wersji elektronicznej do umieszczenia na internetowych stronach parafialnych.

 5. NOWY DOKUMENT Komisji Nauki Wiary KEP „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”, który ukazuje poprawne jej rozumienie i zarazem ostrzega przed wieloma jej wypaczeniami. Zachęcam do LEKTURY.

 6. DUSZPASTERSTWO KOLEJARZY AWr ZAPRASZA na WIECZORY POLSKIE: koncert „Trzy oblicza muzyki” Klasyka-Jazz-Rozrywka, zespól Echo Wrocławia. Sala Sesyjna Dworca Głównego PKP we Wrocławiu (I piętro) – 18 czerwca 2024 r. (wtorek) godz. 18.00, wstęp wolny. PLAKAT.

 7. PRZYPOMNIENIE: DOM FORMACJI STAŁEJ w Sulistrowiczkach – KOMUNIKATY. Wikariusz Biskupi ds. Stałej Formacji Kapłanów ks. Arkadiusz Kruk informuje i zaprasza:
  W komunikatach z dnia 24.05.br przesłałem FOLDER Domu Formacji Stałej z aktualnymi terminami.
  Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na rekolekcje kapłańskie w Ośrodku rekolekcyjnym w Głębowicach („Garnierówka”), w terminie od 23 do 26 czerwca 2024. Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Sławomir Stasiak. Zapisy oraz więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 666 516 956 lub adresem e-mail: garnierowka@wp.pl


 8. PRZED NAMI – WYDARZENIA i PIELGRZYMKI ARCHIDIECEZJALNE:
  ● Pielgrzymka Margartek i Apostolatu Dwunastka do Milicza (parafia św. Anny): sobota – 13 lipca 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 24.05.br.
  ● Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę: 3-10 sierpnia 2024 r.
  ● Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca i Czcicieli Matki Bożej do Henrykowa: sobota 17 sierpnia 2024 r. PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 29.05.br
  ● Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół do Henrykowa: sobota 24 sierpnia 2024 r. PLAKAT. ZAPROSZENIE. FORMULARZ zgłoszeniowy. – wysłałem w komunikatach z 10.05.br. Można je także pobrać ze strony naszej archidiecezji (z wydziału duszpasterskiego, kolumna po prawej stronie).
  WROCŁAWSKIE DNI DUSZPASTERSKIE (52) organizowane przed Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu odbędą się w dniach 27-28 sierpnia 2024 r. pod hasłem: Panie, naucz nas się modlić (Łk 11,1)
  Procesja ulicami Wrocławia z relikwiami św. Stanisława i Doroty: niedziela – 15 września 2024 r.
  Czuwanie duchowieństwa i wiernych Archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze: 20 września 2024 r.
  Piesza Pielgrzymka Wrocławska do Trzebnicy: sobota – 12.10.2024 r.
  Centralne Uroczystości Odpustowe w Trzebnicy:13.10.2024 r. godz. 11.00.
  Dzień Skupienia (I) dla Grup Modlitwy św. Ojca Pio: 26 października 2024 r. (sobota). Parafia pw. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, Wrocław – Partynice, ul. Ołtaszyńska 114. Zgłoszenia: partynice@archidiecezja.wroc.pl (parafia, ilość osob).PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 7 czerwca.
  PROSZĘ Czcigodnych Księży Proboszczów o zaplanowanie udziału wiernych (parafii) w w/w wydarzeniach ogólno-diecezjalnych.


 9. PRZED NAMI – wydarzenia ogólnopolskie w najbliższym czasie:
  Ogólnopolska PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW NA JASNA GÓRĘ: 1-2 lipca 2024 r. Nauczycielu co mam czynić? Więcej informacji na temat pielgrzymki znajduje się na stronie: www.duszpasterstwonauczycieli.pl PLAKAT wysłałem w komunikatach z dnia 10.05.2024 r.


 10. DZIĘKUJĘ za już przesłane informacje. Do końca czerwca można jeszcze dopisać miejsce: Fundacja Adoremus Te Christe, której głównym charyzmatem jest prowadzenie misji i tworzenie kaplic wieczystej adoracji, czyli takich, w których adoracja trwa 24 h przez 7 dni – tworzy ogólnopolską bazę (mapę) kaplic (miejsc) wieczystej adoracji i adoracji dziennej. Fundacja działa we współpracy z Misjonarzami Najświętszej Eucharystii oraz aprobatą Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, a działania podejmuje zawsze za zgodą biskupa ordynariusza danej diecezji. W związku z powyższym proszę Księży Proboszczów o informację zwrotną poprzez wypełnienie FORMULARZA (jeżeli w parafii jest adoracja wieczysta lub całodzienna). Zachęcam także do odwiedzenia stron internetowych: https://adoremustechriste.pl oraz https://venite.adoremustechriste.pl

 11. PRZYPOMNIENIE: 40 ROCZNICA ŚMIERCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI. Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 Rocznicy Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki informuje: 6 czerwca minęła kolejna rocznica beatyfikacji Księdza Jerzego Popiełuszki – błogosławionego. W roku 40 rocznicy jego męczeńskiej śmierci pragniemy w sposób szczególny przypomnieć jego postać i nauczanie.
  Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się: „Ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża – Zmartwychwstanie”. „Wyrastanie dobra” obserwujemy począwszy od pogrzebu Księdza Jerzego, wydarzenia najliczniejszego w historii Polski. Od tamtej chwili w sposób niewytłumaczalny rozrasta się kult Męczennika, daleko wykraczając poza granice nie tylko Archidiecezji Warszawskiej, ale także Polski. Jego relikwie są w 1800 miejscach na sześciu kontynentach. Do grobu Księdza dotychczas przybyły ponad 23 miliony pielgrzymów. Modlili się świeccy i duchowni, najmłodsi i najstarsi; robotnicy, rolnicy, prawnicy, aktorzy, lekarze; hierarchowie kościelni i dostojnicy państwowi; senatorowie, prezydenci, głowy koronowane. W wielu miejscach świata budowane są pomniki i inne miejsca upamiętnienia. Imię Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki noszą szkoły, szpitale, nowo powstające parafie.
  Z tej śmierci wciąż wyrasta dobro, a zanoszone przez wstawiennictwo Księdza Jerzego modlitwy owocują niezliczonymi łaskami, za które chcemy specjalnie podziękować w rocznicę beatyfikacji. Zwracamy się z prośbą o przesyłanie do Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki, który mieści się przy sanktuarium błogosławionego w jego dawnym mieszkaniu, wszelkich świadectw związanych z łaskami udzielonymi za jego wstawiennictwem. W przypadku uzdrowień prosimy o dołączenie do opisu łaski – o ile to możliwe – kopi dokumentacji medycznej lub zaświadczenia lekarza o zaistniałym przypadku. Świadectwa łask analizowane są w celu opracowania dokumentacji dla Kongregacji ds. Świętych przy Stolicy Apostolskiej dla potrzeb przygotowania procesu kanonizacji Księdza Jerzego. Prosimy także o przesyłanie informacji o świadkach życia księdza Popiełuszki, którzy chcieliby złożyć świadectwo. Zapraszamy również do współtworzenia „Księgi Wdzięczności”, która opublikowana zostanie 19 października w tego roku. Słowa dziękczynienia można przesłać za pośrednictwem strony internetowej www.40rocznica.popieluszko.net.pl
  Przez 37 tygodni, codziennie o 21:00 przed grobem męczennika prowadzona jest modlitwa o wolność od lęku i nienawiści za jego wstawiennictwem. Na stronie: https://40rocznica.popieluszko.net.pl/program-duchowy/ można odnaleźć jej opis oraz cotygodniowe teksty do medytacji, do wykorzystania.
  Zapraszamy serdecznie do włączania się w obchody 40 rocznicy męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Popiełuszki, o czym informacje przekazujemy na stronie internetowej www.40rocznica.popiełuszko.net.pl, a przede wszystkim zapraszamy do Sanktuarium Żoliborskiego – Parafii Św. Stanisława Kostki, do modlitwy przy grobie Księdza Jerzego, do odwiedzenia jego Muzeum oraz kaplicy z relikwiami sutanny, którą miał na sobie podczas ostatniej podróży do Bydgoszczy 19 października 1984 r.


 12. PROPOZYCJA: MAX FESTIWAL – Jako organizatorzy Max Festiwalu – rekolekcyjnego spotkania skierowanego do Młodych, chcemy Was zaprosić do uczestnictwa w tegorocznych rekolekcjach, które odbędą się w dniach 11 – 15 lipca 2024 roku w Niepokalanowie. Tematem spotkania będzie: „Słucham. Wierzę. Myślę.” Chcemy dotrzeć do jak największego grona osób, które będą mogły skorzystać z tego szczególnego czasu. Max Festiwal to wydarzenie, w trakcie którego chcemy pomóc młodym ludziom spotkać się z żywym Bogiem. Wspomaga nas w tym wszystkim Niepokalana – to Ona jest patronką naszego dzieła. Jest to czas spotkania z Jezusem w Eucharystii, słowie Bożym i adoracji, rozmów i spotkań z rówieśnikami oraz animatorami. W trakcie Max Festiwalu odbywają się koncerty i zabawy, a także spotkania z ciekawymi gośćmi m. in. Aktor Marcin Kwaśny, Marcin Perłowski – dyrektor Centrum Życia i Rodziny czy franciszkański zespół Pokój i Dobro. . Ich świadectwo może być dla Młodych inspiracją u progu dorosłego życia.
  Zależy nam, by przyciągnąć jak najwięcej młodych serc do Boga przez Niepokalaną – tak, jak chciał tego św. Maksymilian M. Kolbe. Dlatego liczymy na Waszą pomoc – podzielcie się informacją o Max Festiwalu z Waszymi znajomymi, wychowankami, udostępnijcie na portalach społecznościowych, stronie stronie parafii lub organizujcie wyjazd dla młodzieży, by mogli spędzić czas z Bogiem i rówieśnikami i przekonać się, że wiara ma radosne oblicze.
  W razie pytań odnośnie tego wydarzenia, chętnie udzielimy odpowiedzi. Poniżej znajdują się linki, które pomogą w bliższym zapoznaniu się z Max Festiwalem i naszą działalnością. PLAKAT wysłałem w komunikatach z 07.06.br.
  www.facebook.com/MaxFestiwal
  www.instagram.com/maxfestiwal/
  www.youtube.com/@MaxFestiwal
  Program spotkania: https://maxfestiwal.pl/#podstawowe-info


 13. PROPOZYCJA: Letni festiwal muzyki klasycznej Wrocław Summer Classics 2024 Filharmonii Uniwersyteckiej, który odbędzie się w pięknych wnętrzach Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. A. Vivaldi – „Cztery Pory Roku”, F. Chopin – „Koncert Fortepianowy nr 2 f-moll, op.21″, A. Piazzola- „Pory roku w Buenos Aires”, czy A. Piazzola – Oblivion, Libertango i inne tanga, P. Sarasate – Fantazja na tematy z „Carmen”, I. Frolov – Fantazja na tematy z „Porgy and Bess” Bilety i program: https://www.bilety24.pl/cms/wroclawsummerclassics Kod zniżkowy dla uzyskania 10% rabatu od ceny biletów: wsc-special PLAKAT.
Ks. Arkadiusz Krziżok
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego