Siostry i bracia w Chrystusie!
Zapraszam na cykl prelekcji zatytułowany „Kwadrans z Biblią”.
W każdą trzecią niedzielę miesiąca, zaczynając od września, po mszy świętej o godzinie 8.00 i 12.00 p. Krzysztof Wlazło będzie opowiadać o Biblii w sposób jakiego wielu z Was zapewne nie słyszało. Nie będą to wykłady teologiczne tylko popularno-naukowe i historyczne z wiedzą na miarę XXI wieku.
Zamiarem przyświecającym temu przedsięwzięciu jest przekazanie najnowszych informacji, jakie ustaliła nauka, na temat Biblii. Biblia to nie jedna, spójna księga tylko cały księgozbiór, albo, jak mówią niektórzy – biblioteczka, w której znalazły się różne dzieła literackie. Wiele treści nie da się właściwie zrozumieć jeśli nie zrozumie się kontekstu czyli okoliczności w jakich te treści zostały napisane.
Należy więc znać odpowiedzi na wiele pytań:
- Kto stworzył te dzieła?
- Kiedy? W jakich czasach?
- W jakim celu?
- W jakim języku zostały napisane?
- Gdzie?
- Czy były później zmieniane, redagowane?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą przekazywane w przystępny sposób, wykorzystując również slajdy i monitor.
Dzięki wykopaliskom i odkryciom archeologicznym nasza, współczesna wiedza na tematy związane z Biblią ogromnie wzrosła. Ostatnie 40-50 lat to przełom w postrzeganiu wielu wydarzeń opisanych zwłaszcza w Starym Testamencie. Jeszcze do XIX wieku oficjalna nauka naszego Kościoła nie pozwalała wątpić w nic co było napisane w Biblii. Ponieważ było to Pismo Święte więc musiało być nieomylne w każdej sprawie. Rozwój nauki i wiedzy zweryfikował ten pogląd.
Najwcześniej okazało się, że świat nie mógł powstać w 7 dni, że trwało to miliony, a nawet miliardy lat. Potem, że Pan Bóg nie stworzył wszystkich gatunków zwierzęta i roślin w jednym czasie, tylko, że różnorodność zawdzięczamy genialnemu mechanizmowi ewolucji.
Ten geniusz Boga-Stwórcy współczesna nauka odkrywa dzisiaj na każdym kroku.
Kiedyś nie rozumiano wielu zjawisk, szukano więc odpowiedzi w opowieściach, legendach i mitach. Jednym z takich mitów w Biblii jest opowiadanie o wieży Babel, które stara się wyjaśnić skąd na świecie tyle różnych języków. Takich opowieści mitycznych w Biblii jest znacznie więcej bo pisana była w innym celu niż przekaz historyczny. Niestety przez wieki nie rozumiano tego. Błędnie nauczano wiernych i błędnie interpretowano treść wielu opowiadań. Stąd płynęły błędne wnioski oparte o pogląd, że Biblia przekazuje całą prawdę i tylko prawdę o dziejach narodu wybranego i o roli Boga Jahwe w tych dziejach.
Na szczęście dla prawdy, nauka i archeologia, która zaczęła się rozwijać w XIX wieku zaczęły dostarczać nam informacji, które powoli zmieniały utarte schematy i niepodważalne do tej pory poglądy. Stereotypy w nauczaniu religii przetrwały do naszych czasów i wielu z nas tak było nauczanych. No bo czy nie przyjmujemy za prawdę historyczną tego, że 2 tys. lat przed Chrystusem Bóg przemówił do Abrahama gdzieś w Mezopotamii i za posłuszeństwo obiecał mu ziemię mlekiem i miodem płynącą oraz to, że uczyni z niego wielki naród – Naród Wybrany przez Boga?
Czy coś takiego mogło się wydarzyć skoro Bóg kocha każdego człowieka? Skoro jest sprawiedliwy to dlaczego miałby wybierać jednych, a drugich pozwalał mordować, aby torować drogę Narodowi Wybranemu? To wszystko historycznie nie miało miejsca i odbyło się zupełnie inaczej. Jak? O tym właśnie m.in. będą te prelekcje wygłaszane w każdą 3-cią niedzielę miesiąca.
Pierwsza prelekcja już za tydzień tj. 15-go września po mszy św o godzinie 8:00 i 12:00.
Te 15 minut prelekcji jest pomyślane tak aby ze mszą świętą nie zajęło to więcej niż jedną godzinę.
Pierwsza prelekcja będzie skupiona na Biblii – czym ona jest, jak jest zbudowana i skąd się wzięła. Celem jest rzetelne i uporządkowane przekazanie elementarnej wiedzy na ten temat, którą każdy dojrzały wierzący powinien posiadać. Odpowiedzi znajdą nie tylko pytania o czas i miejsce powstania Biblii, ale również:
Skąd nazwa Biblia? Kto zebrał te wszystkie księgi w całość jaką znamy dzisiaj? Czy nasz Stary Testament i Biblia Hebrajska (Żydowska) to to samo? Czy wszyscy chrześcijanie (Protestanci, Prawosławni) posługują się tą samą Biblią? Kto i kiedy Biblię przetłumaczył na język polski?
Co w Biblii jest prawdą historyczną, a co mitem czy literaturą piękną, opowiadaniem stworzonym przez autora aby przekazać jakąś treść?
Tych co chcą wiedzieć więcej na temat źródła naszej wiary zapraszam za tydzień.
Szczęść Boże!
Krzysztof Wlazło