Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2019

I znowu przychodzi nam żegnać kolejny rok kalendarzowy. Zebrani w parafialnej świątyni dziękujemy Bogu za dokonania tego okresu, przepraszamy za ułomności i prosimy o dalszą opiekę w tym, co przed nami.

Z naszego krajobrazu zniknął elżbietański klasztor, 20 marca odjechała ostatnia Siostra, nie mamy ani organisty ani zakrystianina. Gdy w 2007 roku władze zakonne próbowały po raz pierwszy zamknąć placówkę, kiedy to bardzo przeżyłem, bo mnie w to wmieszano, pewna parafianka powiedziała, że siostry zakonne samą obecnością bardzo wiele czynią. Ale ich już nie ma, bo ostatecznie odjechały, a klasztor w marcu sprzedany, znowu wystawiono na sprzedaż. Teraz trudniej nam będzie zachować chrześcijański charakter wspólnoty, kiedy tyle ataków na religię katolicką, na Kościół, na Ojca świętego, biskupów, kapłanów.

A przecież bez kapłana nie ma ani spowiedzi ani Mszy świętej, a my jako parafia, jeszcze wtedy z Wojnowicami i Jeszkowicami, daliśmy tylko jednego księdza. To wielka odwaga i ofiara być Kaplanem dziś, ale wielkie jest też Boże błogosławieństwo, które osobom wybierającym tę drogę towarzyszy. I może Miłoszyce doczekają się swojego księdza.

Ofiarne osoby z oddaniem pomagają księdzu proboszczowi w kościele, za co Im z całego serca dziękuję. Nowe, piękne i wygodne ławki zastąpiły stare. Wynik wielkiego poświęcenia, solidarności finansowej i nie tylko, oddania i pracy nie tylko w kościele. Podziwiamy my, podziwiają księża z dekanatu, goście odwiedzający nasz kościół. Ale czy wszyscy mamy w tym swoją złotówkę i choć dwie krople potu? A te ławki takie piękne i wygodne, tak w nich jesienią i zimą ciepło.

Tegoroczne wybory, jakże ważne. A czy wszyscy głosowaliśmy zgodnie z chrześcijańskim sumieniem? Czy wierzymy, że ostatecznym zwycięzcą jest Pan Jezus?

Statystyka

W roku 2019 ochrzczono 13 dzieci – 8 dziewczynek i 5 chłopców. W poprzednim roku było 18 chrztów.

W mijającym roku odeszło do wieczności 19 osób: 12 kobiet i 7 mężczyzn. W poprzednim roku było 20 pogrzebów.

W mijającym roku nie było w parafii ani jednego ślubu.

Do pierwszej Komunii Świętej przystąpiło w 2019 roku 15 dzieci.

Liczba rozdanych w 2019 roku Komunii św. to 20 000.

Grono ministrantów to 22 chłopców.

Ważniejsze wydarzenia w parafii w roku 2019

Kolęda rozpoczęta 27 grudnia 2018 roku zakończyła się 2 lutego 2019 roku. Potem, do 9 lutego, odwiedzałem rodziny, które mnie zaprosiły. W niedzielę 10 lutego złożyłem sprawozdanie z kolędy.

Czas trudny, ale bardzo pożyteczny i potrzebny. Nie mam wyrzutów sumienia, że ten etap kapłańskiej pracy zlekceważyłem, choć parafian przybywa a sił i zdrowia ubywa. Chcę u każdego, kto mnie chce przyjąć, choć trochę pobyć.

Wielki Post z natury poważny i smutny, przyniósł nam lokalnie smutne treści. W niedzielę 10 marca pożegnaliśmy oficjalnie nasze Elżbietanki, a w czwartek 14 marca odprawiłem ostatnią Mszę świętą w zamykanym klasztorze. Trudny i przykry moment.

21 marca Pan Waldemar Łania z Przeworska, który pięć lat temu założył u nas elektryczny napęd dzwonów, kontrolował i regulował mechanizmy.

9 kwietnia firma Tectum Pana Krzysztofa Maciuszczaka sprawdzała szczelność dachu naszej świątyni.

Ponieważ czekała nas majowa Renowacja Misji Świętych w Wielkim Poście tego roku nie było rekolekcji, tylko spowiedź przedświąteczna.

Po raz pierwszy Rezurekcja z trzykrotnym procesyjnym obejściem kościoła zakończyła uroczystości Wielkiej Soboty. Apostolat Modlitewny Margaretka pełnił służbę w zakrystii. Po Wielkanocy ksiądz proboszcz udał się na krótki wypoczynek, a zastępował ksiądz Stanisław Pojnar.

Od 5 do 8 maja renowację ubiegłorocznych Misji Świętych prowadzili u nas redemptoryści toruńscy – ojciec Wojciech Bieszke i ojciec Łukasz Baran. I znowu w ławkach zasiedli nie tylko nasi parafianie.

19 maja przeżyliśmy Pierwszą Komunię Świętą modląc się o stałą przyjaźń tych dzieci z Panem Jezusem.

Obchodziłem z dumą i radością 47 rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich i prawie piętnastą rocznicę pobytu w Miłoszycach. Z dumą i radością.

8 czerwca dzieci komunijne ze swoim księdzem proboszczem, rodzicami i Panią katechetką pielgrzymowały na Jasną Górę.

Firma Izomur z Wrocławia, która przed laty osuszała nasz kościół, wykonywała prace uzupełniające tam, gdzie pojawiły się nowe ogniska wilgoci.

Boże Ciało przeszło przy pięknej pogodzie tradycyjną trasą z udziałem wielu parafian i gości.

24 czerwca rozpoczął się kolejny etap remontu naszej świątyni – wymiana ławek. W tym samym dniu firma dekarska Pana Krzysztofa Maciuszczaka sprawdzała szczelność dachu naszej świątyni.

7 lipca odbył się w Dziuplinie z udziałem księdza Andrzeja Reminca z Podhajec doroczny festyn upamiętniający przybycie rodzin, przesiedlonych z Podola.

21 lipca poświęcałem pojazdy i zbieraliśmy finansowe wsparcie dla misjonarzy.

2 sierpnia z udziałem naszych Parafian wyszła z Wrocławia ku Jasnej Górze doroczna piesza pielgrzymka.

4 sierpnia, w dniu świętego Jana Marii Vianneya, parafianie modlili się za swojego księdza proboszcza i składali życzenia.

6 sierpnia firma Izomur usuwała ogniska wilgoci na plebanii.

10 i 11 sierpnia odbył się w Miłoszycach festyn z Mszą świętą.

W sobotę 17 sierpnia wzięliśmy udział w diecezjalnej pielgrzymce róż różańcowych  do Henrykowa.

Pojawił się w drugiej połowie sierpnia duszpasterz Polaków w Wielkiej Brytanii – ksiądz Janusz Zbroniec i opowiedział o swojej pracy.

Wzięliśmy udział w dożynkach parafialnych w niedziele 25 sierpnia i gminnych w Kopalinie w sobotę 31 sierpnia.

1 września Pan Grzegorz Skoczylas oddał do użytku połowę ławek kościelnych, a 8 września mieliśmy już wszystkie – piękne, wygodne, pachnące drewnem, lakierem a przede wszystkim ciężką pracą rzemieślnika i tych parafian, którzy się przy wykonywaniu tego dzieła natrudzili. Poświęciłem ławki w niedzielę 8 września przed pierwszą Mszą świętą.

Mszą świętą i akademią rozpoczął się nowy rok szkolny.

21 września firma ze Świebodzic zamontowała w ławkach kościelnych ogrzewanie elektryczne nowej generacji.

Naszemu seminarium przekazaliśmy doroczną pomoc – ziemiopłody i pieniądze.
Na parafialnym cmentarzu założyliśmy nową pompę i mamy od tej pory stałą możliwość pobierania wody.

6 października gościliśmy Ojca Paulina Maksymiliana Stępnia z Wrocławia, który powiedział nam o wartości i potrzebie modlitwy różańcowej oraz spotkał się z naszymi różami.

10 października wziąłem udział w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych mundurowych Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, w której to szkole uczą się dwaj nasi parafianie.

12 października szła doroczna pielgrzymka diecezjalna z katedry wrocławskiej do Grobu Świętej Jadwigi w Trzebnicy z udziałem naszych parafian.

13 października głosowaliśmy. Frekwencja była bardzo wysoka.

14 października ofiarowaliśmy Naszym Nauczycielom Mszę świętą w parafialnym kościele.

Ostatnia niedziela października jest zawsze rocznicą konsekracji kościoła o nieznanej dacie poświęcenia. Taka jest nasza świątynia, która pięknieje w oczach dzięki Waszej modlitwie i ofiarności.

Listopad ciepły, słoneczny, cmentarny, wypominkowy. Otaczaliśmy uporządkowane i oświetlone groby na cmentarzu, modliliśmy się o Niebo dla tych, którzy odeszli i przyjmowaliśmy Komunię świętą uczestnicząc w Mszach świętych wypominkowych.

11 listopada na naszych domach pojawiły się flagi. Świętowaliśmy sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości. Pamiętaliśmy też o imieninach księży proboszczów – i poprzedniego i obecnego.

Ruszyli parafianie z opłatkami i planem adwentowych rekolekcji.

W pierwszą niedzielę adwentu zaczęliśmy rekolekcje, które przez cztery dni prowadził redemptorysta z Krakowa – ojciec Ireneusz Byczkiewicz.

W toruńskich obchodach 28 rocznicy powstania Radia Maryja w sobotę 7 grudnia uczestniczyła pięcioosobowa delegacja naszej parafii z księdzem proboszczem.

Odpust parafialny odbył się w  niedzielę 8 grudnia pod przewodnictwem księdza biskupa Ignacego Deca z Świdnicy.

Parafia nasza przyjęła dużą grupę młodzieży, która z różnych krajów przyjechała na Europejskie Spotkanie Młodych Taize do Wrocławia. To wielki sukces naszego parafianina, który to wszystko przygotował oraz piękny przykład gościnności naszych parafian.

Podsumowanie

Żegnając stary rok, z Bożym błogosławieństwem wchodzimy w nowy. Parafianom dziękuję za współpracę i pomoc, polecając Bogu w ostatnim dniu starego i w pierwszym dniu nowego roku.

Miłoszyce, 31 grudnia 2019

Ksiądz Janusz Giluń