Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2021

Kończy się Rok Pański 2021, drugi rok walki z epidemią koronawirusa, rok trudny i uciążliwy. Dzięki Bożemu błogosławieństwu i ludzkiej życzliwości mogliśmy ten czas szczęśliwie przeżyć.

Statystyka

W roku 2021 ochrzczono trzynaścioro dzieci – dziewięć dziewczynek i czterech chłopców. W poprzednim roku było piętnaście chrztów.

W mijającym roku odeszło do wieczności dwadzieścia jeden osób – dziesięć kobiet i jedenastu mężczyzn. W poprzednim roku było dwadzieścia dziewięć pogrzebów.

Dwie pary przyjęły Sakrament Małżeństwa.

Do pierwszej Komunii Świętej przystąpiło w 2021 roku w sześciu turach trzydzieści sześcioro dzieci.

 

Jak przebiegał ten rok?

Był to już drugi rok epidemii koronawirusa, która to się rozwijała to słabła i w ten sposób bardzo męczyła ludzi i paraliżowała ich działania w domu, w pracy i wszędzie, także w kościele.

W styczniu odbyły się spotkania kolędowe, tym razem w kościele. Opiekował się nimi patron roku 2021 – święty Józef. Rozpoczynając tę inną niż do tej pory kolędę bałem się, że skorzysta z niej garstka Parafian. Było dzięki Bogu inaczej, przyszła większość. Msza święta w intencji rodzin, nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem a potem luźne rozmowy z Parafianami. Oczywiście, to nie to samo, co kolęda w domu, ale cóż było począć, skoro epidemia nie odpuszcza. Spotkania kolędowe zakończyły się 29 stycznia.

W styczniu pożar dotknął jedną z rodzin w Dziuplinie. Parafianie stanęli ochoczo razem i wsparli potrzebujących. Piękny przykład szlachetnej inicjatywy.

W lutym zapowiedziałem rekolekcje wielkopostne i przedstawiłem rekolekcjonistę – ojca Macieja Ziębca redemptorystę z Warszawy.

7 marca otrzymaliśmy z wrocławskiego Urzędu Ochrony Zabytków zgodę na odnowienie bocznych ołtarzy, które to zadanie zaproponował Pan Bogusław Stelczyk.

Od 14 do 17 marca uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził zapowiedziany wcześniej ojciec Maciej Ziębiec.

19 marca poświęciliśmy dar rodzin komunijnych – ornat ze świętym Józefem trzymającym Dzieciątko Jezus.

Wielki Tydzień, Triduum i Wielkanoc przeszły w atmosferze epidemii, ale uroczyście.

12 kwietnia zaczął się wcześniej zapowiedziany remont bocznych ołtarzy naszego kościoła. Pan Marek Telatyński uzupełnił tynki w zakrystii i przygotował ją do malowania.

W maju trzecioklasiści w małych grupach przyjmowali Pierwszą Komunię Świętą.

3 czerwca wyszliśmy z procesją Bożego Ciała oddając cześć Tajemnicy Eucharystii. Zbudowano piękne ołtarze.

25 czerwca uroczystą Mszą Świętą zakończył się bardzo trudny rok szkolny. Dzieci i młodzież zaczęły wakacje. Epidemia jakby przygasła.

2 lipca 2021 nasz Urząd Miasta i Gminy przekazał naszej parafii dotację w wysokości 70 tysięcy złotych na remont bocznych ołtarzy kościoła.

W lipcu też jak co roku, przeżywając Tydzień Świętego Krzysztofa, zbieraliśmy fundusze na pojazdy dla misjonarzy. Zostały poświęcone też, jak co roku, pojazdy naszych Parafian.

5 sierpnia Pan Roman Górski z Czermina założył w naszym kościele wykonaną przez siebie kutą kratę, oddzielającą przedsionek od nawy.

22 sierpnia obchodziliśmy parafialne dożynki dziękując Bogu za to, że mamy co jeść.

We wrześniu wznowiliśmy zapraszanie rodzin (po cztery) do sprzątania kościoła.

12 września cieszyliśmy się nowymi polskimi błogosławionymi – kardynałem Stefanem Wyszyńskim i Siostrą Elżbietą Czacką.

Na przełomie września i października ofiarowaliśmy naszemu seminarium dary w naturze i pieniądze. Odbyły się też spotkania przed Pierwszą Komunią Świętą i Bierzmowaniem.

W niedzielę 17 października gościł u nas Pan redaktor Mieczysław Guzewicz, który mówił na temat „Maryja i Józef – niezwykłe małżeństwo”.

14 października uczciliśmy Mszą Świętą doroczny Dzień Nauczyciela.

Świętowaliśmy 31 października rocznicę poświęcenia naszego, pięknego kościoła, a 1 listopada, kiedy Pan Bóg dał piękną i ciepłą pogodę, wypełniliśmy swoją obecnością nasz parafialny cmentarz modląc się za tych, którzy odeszli. Rozpoczął się czas wypominków.

11 listopada ofiarowaliśmy Ojczyźnie, tak bardzo teraz Jej potrzebną, nasza obecność w kościele i modlitwę.

Jeszcze przed Adwentem, chcąc pomóc organizacji Caritas w opiece nad biednymi, szczególnie dziećmi, kupowaliśmy świece. Nie chcąc narażać Parafian na niebezpieczną chorobę, nie wysłałem nikogo z opłatkami do domów, lecz zachęcałem do sięgnięcia po opłatek w kancelarii lub zakrystii.

Tym razem z Krakowa przyjechał do nas ojciec redemptorysta Andrzej Łabuda i od 28 listopada do 1 grudnia prowadził adwentowe rekolekcje.

Odpust parafialny ku czci świętego Mikołaja obchodziliśmy w niedzielę 5 grudnia z udziałem księdza biskupa Jacka Kicińskiego, który przewodniczył sumie. Pierwszy raz gościliśmy tego biskupa, który okazuje się w kontaktach człowiekiem otwartym, szczerym, skromnym i ciepłym.

Obchodziliśmy ze smutkiem ale i z dumą czterdziestą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W oknach wielu naszych domów zapłonęły świece.

Zapowiedziałem spotkania kolędowe, które rozpoczną się zaraz po Nowym Roku. Będą to spotkania w kościele, jak przed rokiem.

Kończąc to sprawozdanie chcę Wam, Kochani, bardzo serdecznie podziękować za to, że w tym trudnym czasie epidemii nie zostawiacie parafii i jej proboszcza bez pomocy, kiedy tylu Parafian od półtora roku w kościele nie ma. Dziękuję za modlitwę, za pomoc materialną, za dary w naturze, za serce. Bóg Zapłać.

 

 

Miłoszyce, 31 grudnia 2021

Ksiądz Janusz Giluń